Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Hugo,
ztra Erika.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Záchrana planety
 
Psáno v pátek 20. záí 2019
 
Poslouchaje ranní zprávy na sydneyské rozhlasové stanici ABC jsem se dozvdl o odváné školace, Siobhan Sutton, ovlivnné svtovou bojovnicí  za záchranu planety, Gretou Thunberg (pípadnou píští  kandidátkou na Nobelovu cenu), která se rozhodla, tak jako desetitísíce jiných student stedních škol, obtovat dobrou známku z testu z matematiky, plánovanou ped dlouhou dobou ministerstvem školství. Jako vysvtlení, pokud se nedostaví ák ke zkoušce z jiného, ne zdravotního dvodu, získá nulové ohodnocení testu. A není pochopiteln sama a desetitísíce školních dítek opustilo tento den odpoledne školní škamny, aby stávkovalo za záchranu svta. Vná sláva jim.

Míjeje ráno místní školu, oekával jsem, e parkovišt vyhrazené pro studenty vyšších tíd, bude prázdné, nebo studenti, bojující za záchranu planety pojuchají jist do školy pšmo, pípadn pijedou na kole. No, nestalo se tak, parkovišt stejn zaplnné, jako kadý den. Vdy, jak dobe víme, kadé nastartování automobilu a jeho provoz ohrouje planetu. Stejn tak si nejsem jist, zda milí studentíci oeleli dnes teplou snídani pípadn teplou sprchu, neb ohev kadého šálku aje, i kávy, stejn tak jako ohev vody na sprchování vyaduje trošku té nenávidné, uhlím napájené, energie. Já vím, jeden, nebo dva šálky teplého nápoje a krátká sprcha vyadují jen nepatrnou dávku energie. Násobíme-li to však tmi mnoha tisíci školák, je toho dost na to, aby v tepelné elektrárn pihodili pár lopat uhlí do kotle.

Netrpliv ekám na veerní zprávy, kde jak doufám, uvidím statisíce student s transparenty, jak pochodují ulicemi Pekingu, doadujících se okamitého zastavení stavby dalších tepelných elektráren v ín, nejvtším pispvatelem k zneištní svtového ovzduší. Je i moné, e budou protestovat proti ínou plánované stavb nkolika stovek tepelných elektráren v Turecku, Vietnamu, Bangladeshi, Egypt a Filipinách.

Nevím, nejsem si zcela jist, ale podle mého názoru, by bylo lepší, kdyby dítka zstala sedt v pátek odpoledne ve škole a pípadn se snaila najít vhodný zpsob, jak svt zachránit ped hrozící katastrofou a pochodování ulicemi nechala na sobotu, pípadn na nedli. A kdy jsme u u toho  píští týden zaínají zde v NSW dvoutýdenní školní prázdniny, tedy pehršle asu na záchranu ohroené planety.

Zdenk Reich, Gosford, Austrálie


Komente
Posledn koment: 13.10.2019  07:51
 Datum
Jmno
Tma
 13.10.  07:51 Von