Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Vladimr,
ztra Jana.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Není nad klobouk

Miluji klobouky, i kdy vtrná Vysoina jim není pízniv naklonna. Za mých mladých let, kdy se doma šilo, jsem si zhotovila letní šaty a ze stejné látky i klobouk s širokou krempou. Kdy jsem vyšla do ulice, chtlo to odvahu a tu já mla, a pipadala jsem si, jako by vyšla do ulic rajka. Celý ivot jsem si plichtila, šila a kupovala klobouky a nkdy m mrzelo, e jim po válce odzvonilo. 

Klobouk je i není módní záleitost. Je to souást odvu. U na vyobrazeních starovké Mezopotámie se s ním meme setkat. Ale u nás v Evrop se zaaly uívat a od 15. století. Jejich rozvoj nastal v renesanci a baroku. Byly odznakem dstojenství panovník a církevních hodnostá.  Souástí livreje a uniforem. Pozdji znakem svobodného lovka. Smeknutí klobouku vyjadovalo toté co poklonu na znamení pozdravu a úcty. V pítomnosti panovníka, pi bohoslub a pi pohbu se klobouky smekaly.

V dnešní dob je nošení klobouk vtšinou píleitostné. Spíš potkáte pánský klobouk ne dámský. Typické pro Anglii je nošení klobouk pi dostizích, pi svatbách a všech slavnostních setkáních.  Jedná se o dámské klobouky ve všech moných i nemoných kreacích, s krempou bohat zdobenou kvtinami i ovocem k nakousnutí. Na dostizích stále dominuje pánský klobouk „trilby“. Typické pro nás v dnešní dob jsou praktické epice. Dámské klobouky jsou obas vidt ve mstech, na vesnici jen výjimen a jsou pedmtem povšimnutí i obdivu.

 
 
Kdy jsem byla v Americe, nkde v Utahu mezi Bryce Canyonem a parkem Zion jsme na Mt Carmel zastavili u benzinky a já jsem ho spatila v ad komínk, sáhla jsem po nm a nasadila si ho na hlavu. erný klobouk Harley Davidson Motor Cycles, Made in USA. Padl mi jako ulitý. Pokladní ani neekal, e si ho sundám. Zasmál se, ustihl cedulku a vrátil mi drobné. „Pánský klobouk na dívce,“ slyšela jsem v duchu íanovu vtu z románu Milenec od Durasové.  Kdy jsem procházela parkem Zion, tou majestátní krásou podél eky Virgin River, lidé, kteí m potkávali, neprocházeli lhostejn. To mj klobouk v nich vyvolával pátelský úsmv a srdené pozdravy. Tolik pátel jsem potkávala, tolik úsmv, tolik štstí.

V dnešní dob jsou pomrn oblíbené fascinátory, lehké dekorativní pokrývky hlavy, obdoby vize klobouku, pipojené k úesu páskou nebo klipem. Poátení nápad pocházel od Marie Antoinetty, která si do vlas vetkala pštrosí péro. Obchod s Afrikou dodával pštrosí pera, ale tento obchod byl vtšinou dostupný jen pro aristokracii a vyšší vrstvy.

Mám ráda klobouky, apartní klobouky i nápadité huky nejen na mladých enách, ale i na starých lidech. Klobouk, by i jednoduchý, dlá z kadé eny dámu. A ráda se za ní i otoím.
Marta Urbanová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 01.12.2018  11:39
 Datum
Jmno
Tma
 01.12.  11:39 olga jankov
 01.12.  10:44 Jitka