Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Drahomra,
ztra enk.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Byl srpen a bude záí
 
Dnes je úterý 28. srpna a nikdo ji nepíše a nemluví o tom nešastném datu 21. srpna roku 1968. My ho bohuel, ale potom také bohudík, máme v pamti ješt i z jiných dvod.
 
Práv 21. srpna v roce 1984 jsem nešikovn vletla pod autobus. Naštstí nejel a já jsem dopadla ze strany mezi pední a zadní kola. V levé ruce jsem nesla balíek, ten jsem musela uchránit a tak jsem ruku staila zvednout. Balíek nebalíek, mla jsem na nj zapomenout. Vykloubila jsem si rameno a aby to bylo dkladnjší, zpetrhala jsem si také šlachy. Mávat tedy mohu  nyní jen pravou rukou.
 
Ale potom pišel 21.srpen 1998 a my jsme se s manelem rozhodli, e se pesthujeme do Gosfordu, abychom byli blízko rodiny našeho syna, která si tam našla domov deset let ped námi. To datum jsme si nezvolili, tém na poslední chvíli tak rozhodli „sthováci“. ijeme zde tedy ji dvacet let a jsme velice spokojení.
 
Tento rok 27. záí to bude 50 let od našeho píletu do Austrálie.
 
eský domov jsme mohli navštívit poprvé na poátku roku 1990. Od té doby jsme tam byli asi desetkrát, s rodinou a vnouaty, ale také sami, tedy manel Zdenk a já. Naposled letos v ervnu. Bylo to krásné a naplnné setkáním s celou rodinou, páteli a bývalými spoluáky.
Manel mi koupil pkné skládací chodítko a tak docela i pes ty „koií hlavy“ jsem to zdolala po celém Starém Mst, kdy jsme procházeli ty staré známé ulice od Prašné brány a po Karlv most. Nebylo to snadné mezi tolika turisty, kterým bylo nutné se vyhýbat, oni neuhnuli.

 

Ale s pomocí jednoho manelova kamaráda jsme se vydali i na Hradany a mohla jsem pozdravit také sochu Karla Hašlera na Starých zámeckých schodech.
 
V tch procházkách byla jedna, která pro nás byla dleitá, ale mli jsme obavy, e ji budeme muset vynechat. Dostat se Stelecký ostrov po tch strmých kamenných schodech mn chodítko nepome. A pece se stal zázrak. Pátelé nám ekli, e uprosted mostu je nyní pkný nový výtah. Tak jsme to naše první setkání v roce 1956 (zase v srpnu) po 62 letech na tom ostrov oslavili. Potom jsme hledali, koho bychom mohli poádat, aby nás pod tmi schody vyfotografoval. Oslovili jsme jednu dvojici a ti byli velice pátelští a fotografie nám rádi udlali. Jist také jsme si popovídali a tak jsem zjistila, e ta ena uila na škole v té tvrti na vahov, kde jsem se narodila a kde jsem vyrstala. Ta paní tam uila v sedmdesátých letech a to ji ani moje mladší sestra do školy nechodila. Její dv nejstarší dti chodily do školy ji v Ruzyni.
 
Jsme tedy opt zpt v Austrálii, v našem dom v Gosfordu, ale je trochu obtíné, kdy se ráno probudím si uvdomit, e nejsem ji v Praze. Je to celých sedm týdn od našeho návratu, ale nkdy jsem pekvapená, e v nákupním stedisku lidé kolem mne mluví anglicky.
 
Pak se musím vdycky uklidnit. Copak jsi zapomnla, e t ráno vzbudili kukabary, no a museli se „chechtat“ vdy to jsou ledákové chechtaví.
 
Musím íci, e je to prvn, kdy po návratu z domova se nemohu ješt usadit. Moná je to tím, e jsem se ješt nevidla s pravnouaty. Ta to jist napraví.

 
Jana Reichová, Treeland Rd., Green Point

* * *
Zobrazit všechny lánky autorky
 


Komente
Posledn koment: 03.09.2018  22:41
 Datum
Jmno
Tma
 03.09.  22:41 Kaovi mil dopis a vzpomnka
 02.09.  11:25 Jana Reichova
 02.09.  08:58 Von
 01.09.  14:34 Vclav idek
 01.09.  13:26 olga jankov
 01.09.  12:26 ferbl
 01.09.  04:39 zdenekJ