Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Ldie,
ztra Radana.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamtníci, vzpomínejte!
 
Vzpomínky, které nosíme v hlav mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, neme do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda  odcházejí-li do nekonena s námi, ani by pouení i radost odevzdaly jiným. V této rubrice se snaíme zabránit jejich ztrát. Spolu s vámi popisujeme djiny všedního dne obyejných lidí od dtství, pes poznávání svta a po pekáky, které pípadn museli pekonávat.
 
Tšíme se na píspvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše píspvky redakn upravíme tak, aby byly tivé.
 
Do jedné vzpomínky se te s námi peneste.
 

Škubaky
 
Na Boí narození o bleší poskoení, na Nový rok o slepií krok, na Ti krále o krok dále a na Hromnice u o hodinu více..
 
Nemusíme mít na zeteli pranostiky, odmované prodluování dne je samozejmé se svou pravidelností a nemnností.
 
Se stejnou pravidelností se ihned po Tech králích zaalo škubat peí. Hned po obd se sešly: ttka Barka, ttka Maena z Chalupky, Maena z Jedlií, Verunka z Bainy a domácí – staenka a moje maminka.
 
Przranost zasnené krajiny pronikla i do kuchyn. Jako by patila k té bílé záplav peí, které se mnilo v drobounké chmýí pod upracovanýma rukama pítomných en.
 
Sypkovina v rohu kuchyn se pomalu nadouvala pibývajícím naškubaným peím a hromada stoní vyrstala pod stolem. Kuchy byla v dob škubání peí místem posvátným, vše se muselo konat opatrn, i dýchat se zakazovalo. Ale povídat, to se mohlo! O jejda, to bylo zajímavostí pro dtské uši! A kolik se slyšelo dosud neznámých obrat! Bohuel, kdy pešla peripetie a blíila se katastrofa, byli jsme vykázáni za dvee. By jsme k nim uši pikládali co nejtsnji, nikdy jsme se nedovdli, jak to dopadlo, protoe enské ztišily hlasy.
 
Do kuchyn jsme se mohli vrátit a ke svain, kdy se podávalo kafe, samozejm e ze itovky. Ale povídání enských u bylo  jako hladina klidné eky.
 
Takové byly škubaky u nás doma: Jenom z doslechu  díky svým o hodn starším sestrám, jsem mla aspo pontí o tom, jak vypadaly škubaky v sousedních chalupách – tam, kde mli mladá dvata. Scházívaly se kadý veer, dokladem toho je  i nkolik fotografií. Dvat bylo mnoho a tak práce šla rychle od ruky. Zakonením byla velkolepá „doškubaná“. Pišli chlapci, nkde se našlo kousek místeka, kde se dalo zatoit. Bylo to ve válce a taneky byly zakázány. Jedna škubaka mla dohru tragickou. Bylo to v dob, kdy se v horách hledali partyzáni a vesnice byla plná Nmc.  A byl zákaz vycházení. Mládí ho nerespektovalo a škubaky se konaly. Jedno z dvat neuposlechlo výzvy „stát“ a zaplatilo to ivotem. I u nás pod horami  si válka brala da.
 
Hana Juraková
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky
 


Komente
Posledn koment: 15.01.2018  10:08
 Datum
Jmno
Tma
 15.01.  10:08 ferbl
 14.01.  10:30 Von