Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Jon,
ztra Vclav.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Babibajky (40)
 
Seniorský vk dostihl i mne a vnoval mi AS – as na odpoinek po hektickém pracovním období, as na vnouata, na relaxaci nad záhony v zahrad, na knihy bhem let kupované a odkládané bez tení na dobu, a na n zbude as...

Dal mi také monost seznámit se s „plechovou bedýnkou“ plnou ip a drátk, tím zázrakem dvacátého století. Zaátky s ní mi ulehil dárek – CD s nkolika tisíci klipart. Pi jejich prohlíení se mi zaaly vybavovat rzné záitky z proitých let, které jsem se snaila v nkolika vtách zachytit. To, co jsem bhem let zkušeností nasbírala, dostalo formu krátkého vyprávní, nkde skoro pohádky, povzdechnutí, píslibu. A protoe stojí na samé hranici reality a bajky a protoe jejich autorkou je babika, dostaly název BABIBAJKY.
 
Ne kadá se povedla, písní kritici najdou mnohé nedostatky, škarohlídi je zavrhnou zcela, ale pesto doufám, e se najde i dost tená, kteí se zasmjí, souhlasn pokývají hlavou a leckterá bajka v nich vyvolá jejich vlastní vzpomínku, nebo je vlastní fantazií povede dál v nartnutém dji. Peji všem dobrou náladu.
 
Mara
 
* * *
 
Zase jste probendili veer u poítae a najednou je skoro plnoc a do práce se vstává za rozbesku, kdy nejvíc cvrlikají ptáci? No to se tedy nemete spoléhat, e se probudíte vas jen tak sami od sebe! To by dopadlo, to vám eknu! No jasn, souhlasím, nejlepší je natáhnout si budík, proto nám stojí u postele.
 
A budík iní a iní, a mu dochází dech, panenko skákavá, to je ale nevdná práce! ...a víka ne a ne se rozlepit, jen ruka šátrá po stolku a …jeíšmarjá! u zase vstávat, proboha, ješt aspo pt minut, tak tikej nahlas a nenechej m zaspat! …
 
Co je na svt opojnjšího nad slastné propadání se do nárue Morfeovy?… Ó, to tedy budík, ta vtlená povinnost, nezná a nikdy nepochopí, pro nho je jedinou slastí vidt lovka hrabat se z postele … No tak pozor pozor, jestli se ješt jednou poloíš na polštá, vezmu u na tebe opravdu to kladivo!
 
* * *
 
Tak abe belo jasný, takovédle spusob dovolený se mn, tako, vbec ale vbec nelíbí! Ty si uíš pod pláštnkó na rybách a me tade vlhnem ve stano, já u mám rymu a Jarunku škrabe v krku. Takle teda né! Kvlivá tob sme nejeli na Malorku, slibovals plno ryb a nikde nic.
 
Klidn se tade zusta, já balim, beru si favorita a za dv hodky jedo z dckem dom! No co co, jak se dostaneš dom?! A teho budeš mit plny zube, zavoláš a já pro tebe pifrim, nebo mueš jet tudle ze sósedkó, stén po tob kóká a hamba. Tak sa rozmysli, co pro tebe bude lepí, a nezapome – za dv hodiny!
 
Bóe, jak nám mohlo bét na slunku na Malorce!
 
* * *
 
Tak kde je? Sedím tady u pkn dlouho a princ nikde. To pkn spchá pro nevstu! A co jsem se toho šípu nahledala mezi lekníny, aby mi ho nesebrala náhodou njaká jiná, za zlatou korunku jsem dala poslední peníze, no co se divíte, dneska dostanete koupit, na co si vzpomenete, jen musíte vdt, kde to prodávají...
 
Jak já se tším do zámku! ádná studená voda a bahno, ádní hubení komái k obdu, ádný strach z áp a uovek, hele, zase tady jedna šmejdí, to abych se honem nkam schovala, jene co kdy se objeví práv te ten pohledný princ? 
No to taky bude problém ho pesvdit, aby m políbil, aspo pusu bych si mla utít, aby nebyla tak mokrá ... a te se pkn uvelebit na leknínový kvt, ješt udlat smutné oi, a ho to chytne za osrdí, a kdy to dobe dopadne, budu spát v hebounkých peinkách, snídan a do postele, ádná práce a zábavy a nad hlavu ... júúú, já se tak tším!
 
Paneboe, kam jen mohl spadnout? Pro jen jsem tak napínal luk? A taková mokina, ješt zapadnu a ušpiním si boty... kdybych si vzal tu protivnou sousedovic holku, co mi ji namlouvali, nemusel jsem se tady trmácet !
 
No no, co se vám nelíbí? e tu pohádku znáte jinak? A kdo vám tvrdí, e tohle je pohádka?!
 
* * *
 
Letííí, Bobíku, letííí, vidíš, jak se nám povedl? Vdy to nic nebylo, pár špejlí, tenký papír a provázek … jen se mi nesmíš plést pod nohy, au, koleno! A kde je drak? Pro jsi to klubko nechytil?
 
Bobík, dr se, drak t unese, hlavn neštkej, a ti špulka nevypadne, a pestane foukat, poletíš zase dol a já t tady chytnu …
 
...Dr se, Bobíku, vynesu t a do oblak a uvidíš tu nádheru, urit se ti zalíbí volný prostor kolem tebe a vítr ti proeše koíšek tak, e všechny blechy radj vyskáou, a poletíme spolu kolem svta, to bude krása!…            
 
...Vbec se mn to lítání nelíbí, je mn zima na tlapky, toí se mn hlava, kdepak, to není nic pro m, hele klesáme, sláva, a támhle je moje bouda a náš kluk, tak raz dva ti a hop! Není nad pevnou zem pod tlapkama ... co se jim na tom lítání tak líbí?
 
* * *
 
Krindapána, holky, vidíte taky to co já?  Naše TOP modelka  se zapomnla , husa jedna , a vajíko  je na svt. A to bylo eí, e ona nic , e to pro ni není sedt na hnízd a pak za sebou vodit  housata jako na procesí! A jak nad náma  ohrnovala zobák, e tím sezením tak akorát ztloustnem a nakonec skoníme na pekái. A jak pedvádla svoje peí , jak se s ním chlubila, e je poád jako z cukru a husté a lesklé, jako by to naše nebylo nemlich stejné...  na výstavách e vyhrává taky krásným drením hlavy a jasným hlasem a vbec e je nejlepší z nejlepších… a prozradím vám , co se mi  doneslo z vedlejšího dvora, e prý se spustila  s jejich houserem, hned jak se oba vrátili z poslední výstavy drobného domácího zvíectva v Kothlkách,  a…

 
           
Boínku, vy jste ale husy, copak nevidíte, e moje vajíko je vtší ne  ta  vaše? e se jedná o experiment v chovu? No jasn, co mete vdt, vdy ze dvora vytáhnete paty tak leda na rybník. Jen pokejte, a  já povedu housátko, to teprve budete závidt !
 
Marie Zieglerová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 10.06.2017  18:28
 Datum
Jmno
Tma
 10.06.  18:28 Mara
 10.06.  05:52 Bobo :-)))
 10.06.  00:56 lUDK
 07.06.  12:23 Vclav Vae Babibajky jsou pohdka!
 07.06.  08:21 Von
 07.06.  07:53 KarlaA