Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Michal,
ztra Jaronm.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Píbh Hortenzie

 
Vdycky se mi líbily rozkvetlé hortenzie, a byly jejich kvty syt rové, i jemn modré, závidla jsem všem zahrádkám, ve kterých jsem je vidla kvést a touila jsem mít aspo maliký kousek pdy, kde bych je mohla pstovat.
 
Po letech se mi nad míru neekanou splnilo pání základní – pdy jsem najednou mla tolik, e se a hlava toila štstím, kdy jsem, zatím virtuáln, plánovala, jak bude zahrada vypadat, a nastane její as, dm bude dostavný a z nás se stanou regulérní vesniané. Peskoím roky ohnutých zad a rozbolavlých kloub, vn rozedraných prst a zlámaných neht, protoe za nimi vidím strá osázenou stromovím, tyi terasy se dvma folníky na choulostivjší zeleninu, ti kamenné zídky se spoustou skalniek a všude mon kee kvetoucí i mnohé pyšnící se okrasným listem.
 
Konen nastal as pro hortenzii. ím vtší bylo tšení, tím horší bylo zklamání. Na mojí zahrad se hortenzii nedailo, akoliv jsem pro ni vybrala to nejskvlejší místo, dostaten oslunné i polozastínné, kdy slunce na svojí dráze pešlo k jihozápadu. Zápasila dva ti roky a podlehla dravjší kolkwizii.
 
Nechtla jsem se vzdát jen tak, a kdy jsem v zahradnické školce uvidla sazenici Hortenzie pnoucí, o které jsem nikdy neslyšela, a tudí nemla ani nejmenší pedstavu, jak vypadá její kvtenství, snad víc z trucu ne chtní jsem ji koupila a zasadila u prostedního ze sloup naší bytelné pergoly nad dvorekem.
 
Roky si ukrajovaly svoji da a hortenzie se stále krila u paty sloupu, stejn jako nerostla borovika u sloupu venkovního. Tch pár centimetr jednou za rok nestálo ani za pár slov. Zlom nastal teprve dva roky poté, kdy pán domu odešel do svého souhvzdí Lva, poté, kdy se rozplynula bolest a tíse vše svazující. V následujících deseti letech se bujn rozrostla nejen borovika, ale ješt více hortenzie, která dosáhla k vrcholu pergoly a chystá se rozprostít vtve po nabízené síti.
 
Kadý rok brzy na jae bohat kvete bílými talíky droboukých kvítk, na jejich okraji sem tam je jako stádeko oveek „hlídá“ vtší blostný kvítek.
 
Na podzim se celá hortenzie zahalí do zlatolutého hávu. Je krásná, tajuplná, vyzauje pohodu, nemete se vynadívat. Vedlejší rozrostlá borovice k ní rozpíná syt zelené vtve, jako by se jí chtla dotknout, pohladit, jako by jí dkovala a tšila se z její blízkosti.
 

V jednom z nádherných teplých dní picházejícího loského podzimu jsem sedla na dvorku a tšila se kontrastní krásou obou devin. Ze zlatolutého hávu náhle zaala vystupovat díví postava. Zstala jsem úpln bez dechu, kdy se zpod vtví boroviky ozvaly jemné tóny neznámého nástroje a v pítmí hustého jehlií jsem rozeznala hlavu a rám kleícího Satyra. Nkolik okamik a pelud se zase rozplynul. Jen okolní stromy se náhle rozšumly v závanu zbloudilého vtíku…
 
Marie Zieglerová
 
* * *
Kolá © MaraZie2014
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 16.10.2015  08:47
 Datum
Jmno
Tma
 16.10.  08:47 Milu
 16.10.  06:23 Bobo :-)))
 15.10.  17:40 Von
 15.10.  16:20 Mara Podkovn
 15.10.  13:32 Marta U. Hortenzie
 15.10.  09:32 Vesuvjana diky, a jet pro Von...
 15.10.  09:12 Von
 15.10.  08:43 Tina
 15.10.  08:11 Kvta a jet....
 15.10.  07:41 Kvta :-)))
 15.10.  06:28 Jitka