Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Rostislav,
zítra Marcela.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Osudový mariáš Karla Poláèka


Karel Poláèek 


* 22. bøezna 1892
+ 21. ledna 1945


Karel Poláèek je pozoruhodná postava naší literatury. Po mém soudu neprávem opomíjený, mo¾ná i zásluhou dobové kritiky. Humorista nadaný Bohem, mo¾ná ¾idovským, ale jemu to bylo jedno. Cítil se prý být vlastnì dvojím vyvr¾encem. Jako ®id nebyl vùbec ortodoxní, spíš se vùbec ®idem necítil. A jeho pùvod z malého mìsta, Rychnova nad Knì¾nou, mu dal do literárního vínku i neúctu k malomìstu a jeho morálce. Jeho zatím nedocenìná tetralogie Okresní mìsto, Hrdinové táhnou do boje, Podzemní mìsto a Vyprodáno je i nádhernou satirou na morálku malomìsta.


Ovšem jeho bibliografii zdobí i tituly jako Mu¾i v offsidu, Hostinec u kamenného stolu a další. Nedávno jsem prohlí¾el jednu knihovnu a našel tam výtisk „Hostince“ z roku 1941. Jako autor podepsán Vlastimil Rada. Poláèek u¾ jako ¾idovský autor nesmìl vyjít. Rada ho „pokryl“. Nejen Rada Poláèkovi za války pomáhal. Tøeba i Olga Scheinpflugová. K jeho literárnímu odkazu bych ještì pøidal vzpomínku J. Firtha, který ho jako øeditel nakladatelství vydával. Sám také ®id, svou rasovou pøíslušností nijak nestrádal. Vzpomínal, ¾e první Poláèkovy literární pokusy byly a¾ pøíliš zlé, posmìvaèné. Na jeho radu je zvlídnil, zlidštil. Ku prospìchu vìci.


Pøátelé a známí na Poláèka vzpomínali jako na mu¾e kaváren, hospod, skvìlého mariášníka. Ostatnì o mariáši napsal i zasvìcenou knihu. Jevil se v¾dy jako výraznì rodinný typ, který od mariáše chodil domù. Intimnìjší pøátelé ovšem vzpomínali, ¾e jeho man¾elství bylo velmi podivné, takové neosobní, a jeho asi jedinou skuteènou láskou byla dcera Jiøina. O Poláèkovi koluje øada historek, byl to urèitì èlovìk velmi osobitý, originál, ale usedlý, flámù se nikdy pøíliš nezúèastòoval, ¾enská srdce nelovil. Jen¾e...


Osud mu rozdal zvláštní karty. Spíše ¾aludy, ale ani na betla to nebylo. Do ¾ivota mu ve zralém vìku vstoupilo také srdcové eso, velká láska. Dora Vaòáková byla o patnáct let mladší ¾idovská advokátka, sama u¾ rozvedená. Zdá se, ¾e na své okolí nepùsobila právì lidumilnì. Poláèek se ovšem zamiloval ve ètyøiaètyøiceti létech, tedy nìkdy v r. 1936. Do té doby rodinný typ rozvrátil man¾elství, opustil rodinu, naprosto neprakticky, zahoøel pozdní, o to horoucnìjší láskou. Propadl jejímu kouzlu a z hodiny na hodinu, tak jak byl, jenom snad v saku, bez jediného zavazadla, odešel ke své milé do vršovického bytu. Zdá se ovšem, ¾e dcera Jiøina stranila spíš tátovi. Aè ještì nedospìlá, cítila napìtí v rodinì a matky se trochu bála. Bez nadsázky lze tvrdit, ¾e Dora s Poláèkem zachránili jeho dceøi ¾ivot, kdy¾ ji v hodinì dvanácté dokázali poslat do Anglie.


Potom pøichází období malomìš»áckých trapností. Jeho ¾ena je rozhodnutá se man¾elovi za odchod pomstít, „stáhnout ho z kù¾e“, co¾ se jí u rozvodu daøí. Nepraktický Poláèek rozluku prohrál, do toho okupace zemì, vyhození z redakce Lidových novin pro jeho pùvod, povinnost nosit potupnou ¾lutou hvìzdu. Poláèek prý øíkával: ®id nepatøí do pøírody, ®id patøí do kavárny. No a právì ty mìl zapovìzeny.


Tady se vzpomínky trochu lámou, rozcházejí. Podle jednìch mìl mo¾nost vèas utéct ze zemì, ale zadrhlo se to, podle jiných, a tìch je vìtšina, utéci nechtìl. Jako èlovìk nepraktický, jazykovì nepøíliš vybavený, pøesnìji tedy neangliètináø, se obával neznámého prostøedí, zùstával za pecí doma, i kdy¾ ta pec pová¾livì studila. Potom u¾ dostaly vìci rychlý spád. Zamilovaný pár se ocitl v Terezínì, tam prý Poláèek pùsobil tichým, posmutnìlým dojmem, zatímco jeho dru¾ka si ani tam mnoho pøátel nezískala.

 

Osud zaèal rozdávat skvìlému mariášníkovi u¾ jenom špatné karty. ®idovský Terezín mìl zprávy o „úspìších“ Nìmcù na frontách a tak doufal, ¾e u¾ nebudou ty povìstné transporty do dìsivìjšího inferna. Ale pøišly. I tady není dùvod Poláèkova zaøazení jasný. Patøil k jistým terezínským prominentùm a mo¾ná by se ho podaøilo pøed transportem zachránit. Jedna verze øíká, ¾e Poláèek šel dobrovolnì s Dorou, kterou se zachraòovat nikdo nepokoušel. Druhá tvrdí, ¾e naopak šla dobrovolnì Dora se svým druhem. Dnes u¾ to asi není podstatné. Jako není podstatné datum spisovatelovy smrti. Uvádìl se øíjen 1944, podle nìkterých pamìtí se zdá, ¾e ¾il ještì v lednu 1945.


K takovým malým paradoxùm Poláèkova ¾ivota asi patøí, ¾e nejvíc popularity získal pùvabným vyprávìním o š»astném dìtství v rodném mìsteèku. Bylo nás pìt vyšlo a¾ po autorovì smrti, ale ¾ije dál nejen geniální rozhlasovou interpretací Františka Filipovského, ale i televizním zpracováním. Zdá se, ¾e autorovo dílo zraje jako kvalitní víno.


Vzpomeòme celo¾ivotního vyvr¾ence, který dokázal nadìlit tolik lidského humoru svým ètenáøùm.

Josef Hejna


* * *

Zobrazit všechny èlánky autora




Komentáøe
Poslední komentáø: 17.07.2015  10:11
 Datum
Jméno
Téma
 17.07.  10:11 Ferbl
 16.07.  20:29 autor
 16.07.  10:06 Von
 16.07.  09:05 MilunaH
 16.07.  07:12 Vendula