Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Marek,
zítra Oto.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!


Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se sna¾íme zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi popisujeme dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat.


Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.


Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.


Pøístav a špery

Dalším místem rybaøiny byl pøístav. Uklízely se sem šífy pøed velkou vodou, nìkdy i na noc a kdy¾ bylo tøeba zajít nìco pojíst U Krùtù. V dobách kdy jsem se na Kamejku pohyboval u¾ neslou¾il k nièemu.


Na rozhraní silného proudu a tišiny za hlavou bylo lovištì okounù. Tak velikých jak nikde jinde. A vlastní tišina. Domov línù, nìkdy kapøíkù a úhoøù. Hlavnì však bolenù. Brázdívali tam stále .Jen brát se jim nechtìlo. Z koryta vyjí¾dìli do polotišiny na lup candáti. Kdy¾ byly slunky, správnì oukleje pruhované, byl zábìr po ránu skoro jistý.


Byly tam pou¾ívány tøi nebì¾né zpùsoby lovu ryb na udici. Ten první byl originál dìdy. Jako ka¾dému rybáøi.tak i jemu se zdávalo jistì po nocích o aroganci bolenù. Zklamala i malá myška, pøipevnìná na trojháèek pomocí nitky. A¾ to pøišlo. Rùznobarevná a dosti velká saranèata na vyschlých skalách kolem Èelakov nebyla vzácností. Hømotnost jejich letu nedokázal napodobit nikdo z øíše hmyzích polétavcù. Musel být pou¾it velice slabý vlasec. Byla to 15. Chytali jsme na ni rýbata. Tady v pøístavu nebylo vázek a jak se ukázalo, bolenùm se do silného proudu nechtìlo. Bøeh hlavy byl bez pøeká¾ek a tak se mohlo vsázet jen na to, ¾e malý háèek je dobøe zaseknut. Dosti èasto nebyl. To dostala ryba školení a saranèatùm se potom vyhýbali z dálky.


Princip byl jednoduchý. Na kamenitou podlo¾ku se opatrnì polo¾ila imitace vyta¾ená z navijáku. Potom u¾ bylo tøeba vyèkat, a¾ si to kobylka namíøí pøes vodu. Unesla náklad šòùrky urèitì dál jak 10 metrù. To staèilo Dùle¾ité bylo aby padla na vodu za ocas lovce. To se otoèil a ne¾ staèil rozpoznat zradu visel na udièce.


Druhý zpùsob byl mým patentem. Na candáty se dalo pøi chytání nahazovat i z hlavy. Rozdíl od vody byl skoro tøi metry. Vlasec se hluboko provìsil. Byla to nádhera takto pozorovat nimravé candátí zábìry. A dost èasu k sekán ne¾ se imitace srovnala ke špièce prutu. To bez odporu èihátka nebo splávku.


Tøetí byla vlastnì rybaøina hraèièkù. Øíkali jsme“na bublinky“ Dá se to praktikovat ve všech klidných a velice pomalých, nejlépe úplnì tichých vodách. Jak se pøi hledání potravy ryba dloube ve dnì stoupá k hladinì øetízek bublinek. Pøesnì ukazují kde ryba je. Malý spláveèek,lehký cajk a hnojáèek se pøehodí za tuto stopu. Je tøeba návnadu stáhnout do dosahu hltavce. Kdy¾ se povedlo, bublinky pøestaly a v okam¾iku se to projevilo i na splávku. Kdy¾ ne,.bublinky tvoøily cestièku dál. Celá akce se opakovala. Nutný byl opatrný pohyb po bøehu. Pøekvapení bylo, kdy¾ takto zabral i docela slušný úhoø. Rozeznat pùvod bublinek bylo jednoduché. Ty vytvoøené plyny unikajícími z bahna v klidné vodì nedìlaly cestièky. Na líny to byl nejproduktivnìjší zpùsob lovu Mì lákalo zvláštì ,¾e nešla ryba za rybáøem ale rybáø za rybou.


Špery byly jak u¾ bylo uvedeno stejného pùvodu jako Øíèka propojeny kanálem a le¾ely tøi nad sebou. Mìlká voda porostlá hustì splývající trávou, jen malá okénka zùstávala volná. To bylo také jediné místo, kde se dalo chytat. Dìda na to pøišel brzy .Museli jsme tam být dva. Kdy¾ se povedlo nìkterou z mála ryb zaseknout, cesta pro ni do vody byla nezbytná. Tu náruè trávy, o se na vlasec nachytala nešlo nijak zvládnout. Ryb tam moc nezùstávalo. Nìkdy se tam zdr¾eli ale slušní kapøi.

K tomu tam byly ideální podmínky. Ale to chytání !. Nejdøív se hodil do okénka v trávì kousek chleba s kurkou. Netrvalo dlouho a objevili jej perlínci a plotièky. Stále jich pøibývalo. S tím také rozruchu na hladinì. Kdy¾ hody byly v nejlepším, ozvalo se srknutí, z vody se zdvihl kapøí èumák a zbytek chleba zmizel. V tom spoèívala strategie rybolovu. Cajk bez olùvka, rovnou na konci háèek. Vìtší kousek chleba bylo nutné namoèit. Ale jen tolik, aby se nerozpadl, jenom obtì¾kal. Daleko lépe se trefovalo nahodit do mezery. Ostatní u¾ bylo stejné. Perlínci, srknutí, zásek a rychlé zabrodìní pro rybu. Vlasec býval silnìjší aby ten nápor vydr¾el. I tak jsme odtud velké úlovky nemívali. Tak dva a¾ tøi kapry do roka. Zato ale lepší.


Na navigaci dosušovali chalupníci trávu sem pøivezenou. Rozpálený kámen a sluníèko odvedlo poctivou a rychlou práci. Vypravuje se, ¾e v èervenci v roce 1954 kdy¾ se pøihnala povodeò ¾e voda šla tak rychle nahoru ¾e ten co u Šperù sušil, staèil jen tak-tak vypøáhnout a odvést krávu do bezpeèí. Seno putovalo ku Praze i s vozem.


Antonín Suk

* * *

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 17.05.2015  10:09
 Datum
Jméno
Téma
 17.05.  10:09 Von
 17.05.  06:22 Bobo :-)))