Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Radim,
ztra Ludk.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Neveselá historka


Tati, tati, u Suchýho-(místní název lesa) leí srnka a neme se hejbat! Jako velká voda s tímto sdlením vtrhli do kanceláe polesí Nmice bráškové Tonda a Luboš. Sedli jsme s technikem Jendou nad nejvtší zbyteností té doby „socialistickým závazkem“. Byla to nutnost. Tak dlouho jsme to po nkolik let opisovali, a si direkce všimla a byla další árka v hodnocení politické vysplosti fota.


Po upesnní místa jsme vyrazili. A netušili vbec, o se jedná. Srnka leela na boku a pes bicho se táhl nehezký šrám. “Kruci, auto.“ popsal situaci na míst Jenda. Jene m se nco nezdálo. A taky bode by ne! Z tla zranné vyníval zadeek kolouška. Tak to nám chyblo, komentoval parák. Du pro rum na desinfekci. Vím, e takto tko asi rodilo málo matek. My dva, neznalí, jsme dostali na svt celé kzlátko, samozejm mrtvé a druhé, také zabité za ním. Naprosto vyerpanou mamku jsme donesli do chlívce, kde jindy bydlela koza. Jenda nandal erstvé seno, já donesl vodu a nechali jsme srnu svému osudu.


Ráno Jenda hlásil. Stojí a snad pije. Zmátoila se, trochu zkrotla a vydrela v ubytovn celý týden. Pak jsme jednou pišli z lesa a chlívek prázdný. Nebudu podezírat Jendovu paní, ale ta pro takovouto charitu mla velice málo porozumní. esky eeno, z toho ádnej uitek nekoukal. No srnka byla tam kam patí, nás hál dobrý skutek a v Sedlickém potoce voda utíkala poád stejn k elivce.


Pešla zima a jednou, kdy jsem se naveer vrátil z lesa, bylo to v dob zalesování, ekal Jenda na dvoe. „Po se na nco podívat.“ V chlívku leela srnka se šrámem na boku. Urit ta naše. Tce dýchala a bylo vidt, e je s ní dost zle. Zavolal jsem z Kralovic veterináe. Pijel, vyšetil a ortel nebyl slibný. Kluci, ta má zápal plic, dlouho nebude. Taky nebyla. Ráno leela nataená.


Podle uení pana Pavlova a dalších jednají zvíata pudov. Co tedy tu naší neboku pivedlo k tomu, e pekonala strach z lovka a šla hledat pomoc tam, kde se jí u jednou, sice asi velice nešetrn dostalo? Nestavme se nad spoluobyvatele svta s tvrzením, e jen lovk je schopen úvahy. Oni mají mozek také.


Antonín Suk

* * *

Zobrazit všechny lánky autoraKomente
Posledn koment: 07.11.2014  19:29
 Datum
Jmno
Tma
 07.11.  19:29 Jarmila
 07.11.  18:50 Tonda ((.))
 07.11.  11:53 Mara
 07.11.  10:48 ferbl
 07.11.  09:47 Blanka B.
 07.11.  08:33 Von
 07.11.  06:04 Bobo :-)))