Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Rostislav,
zítra Marcela.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Jak jsem si povídala…. s Vìrou Martinovou


Tìšívám se na všechny rozhovory. Potkávám lidi, které bych jinak nepotkala, povídám si s tìmi, ke kterým jsem døíve tøeba jen vzhlí¾ela. Patøila mezi nì i Vìra Martinová. Zpìvaèka, její¾ písnièky jsem si tak ráda pobrukovala, její¾ hlas mám dodnes velmi ráda.


S Vìrou Martinovou je spjato hned nìkolik veøejnosti známých událostí, i na nì jsem se zpìvaèky zeptala a ona mi ochotnì odpovìdìla.


Rozhovor s ní vyšel v mìsíèníku Doba seniorù v dubnu tohoto roku a je posledním pøedprázdninovým, který zde zveøejòuji. Pøeji vám všem krásné léto.

 


Mé písnièky bývaly slavnìjší ne¾ já


Zpìvaèka Vìra Martinová (54) oslavila vloni 25. výroèí své sólové dráhy, a jak bývá u zpìvákù zvykem, souèástí oslav byla i øada koncertù, kterou zahájila v pra¾ské Lucernì a která pokraèuje i v letošním roce koncerty po celé republice. Vrátily jsme se spolu k jejím zaèátkùm.


Jaký to byl pocit, kdy¾ jste poprvé zaslechla, ¾e jste „první dámou naší country“?
Oznaèil mì tak textaø Michal Bukoviè – autor textù nìkolika mých nejznámìjších písní, v rozhovoru pro Mladý svìt. Ten pojem se zvolna dostal do povìdomí veøejnosti, a jestli mì tìší? Zpoèátku mi to udìlalo radost, pozdìji jsem mìla pocit, ¾e mì omezuje, ¾e mì zaøazuje do jedné škatulky, z ní¾ se mi nepodaøí vymanit. Ale musím poctivì pøiznat, ¾e èím jsem starší, tím více si toho oznaèení vá¾ím.


Pøedpokládám, ¾e veèery u táborákù k vašemu mládí nerozluènì patøily…
V dìtství jsem zaèala chodit do Skauta. Nauèila jsem se mít ráda pøírodu, poznala jsem opravdové kamarádství. Kluci u táboráku hrávali na kytary, a to mì okouzlilo. Doma jsem odmalinka s maminkou zpívávala, ale umìt se doprovodit na kytaru, to bylo nìco úplnì jiného, nádherného. Uprosila jsem tatínka, a ten pro mì kytaru vypùjèil u svého známého. Nebyl si jistý, zda to není jen chvilkový rozmar a nechtìl zbyteènì utrácet. Byla nádherná – pomalovaná palmou a indiány, byla jsem š»astná. Kamarád mì na ni zaèal uèit hrát. Postupnì jsem pøešla do Lidušky, potom na konzervatoø, kde jsem vystudovala hru na kytaru.


Kterou písnièku jste spustila, kdy¾ vás tehdy nìkdo poprosil, abyste zahrála?
Mì nikdo prosit nemusel. Hrála jsem, kudy jsem chodila, pøímo jsem se „vnucovala“. Tenkrát byly v módì písnièky skupiny Rangers, Greenhorns, znala jsem témìø všechny zpamìti.


Kdy jste se definitivnì rozhodla, ¾e se chcete stát zpìvaèkou?
Mìla jsem jasno hned, jak jsem vzala kytaru do ruky. Chvilinku jsem sice koketovala s pøáním stát se lékaøkou, ale záhy jsem si to naštìstí rozmyslela. Pochopila jsem, ¾e to není povolání pro lidi s hlavou v oblacích, jako jsem já. Jsem pøesvìdèená o tom, ¾e pokud má èlovìk jasný smìr a cíl a jde si vytrvale za ním, dosáhne ho. Nejdøív jsem hrávala v kavárnách, hospodách, pak v klubech, tak se døíve zaèínalo. Pak pøišla konzervatoø a èasem u¾ jsem vystupovala s orchestrem Gustava Broma… Dnešní mladí zpìváci mají mo¾nost prezentovat se na internetu, zúèastòovat se rùzných soutì¾í, které je v pøípadì vítìzství ihned katapultují vzhùru. Jsou hned slavní, mají spoustu penìz – potom velmi tì¾ko snášejí nejrùznìjší nezdary, které zákonitì pøicházejí. My jsme se daleko hùøe dostávali do povìdomí lidí, museli jsme si to tzv. odpracovat. Postupovali jsme pomalu, mìli jsme èas vyzrát. To tìm mladým chybí, v tom to mají t쾚í. Ka¾dá doba má své.


Jak vzpomínáte na své pùsobení u Schovanek, tam jste se asi poprvé dostala trochu více do povìdomí divákù…
To bylo moje mládí, lumpárny, „vyšší dívèí“… Kam jsme pøijely, tam jsme byly obletovány. Samozøejmì se tu a tam objevila nìjaká rivalita, pùtky, ale nemyslete, podobné je to i u mu¾ských kapel, jen se tøeba nehádají o rtìnky. Èlovìk to má naštìstí zaøízené tak, ¾e to ménì hezké rychle zapomene. Kdy¾ se ohlédnu, zùstaly mi jen ty krásné vzpomínky. S kapelnicí Schovanek Mílou Plochovou se dodnes stýkáme, dokonce jsem jim u pøíle¾itosti 40. výroèí vzniku Schovanek produkovala album, na kterém jsem i zazpívala pár písnièek a vystoupily jsme na nìkolika koncertech.


Proè jste tedy v roce 1988 odešla?
Mìla jsem pøání vydat se na sólovou dráhu, dìlat to, co chci, vybírat si a zpívat jen ty písnièky, které mì opravdu baví. Ale nemyslete si, svého pùsobení ve Schovankách rozhodnì nelituju. A navíc- v prùbìhu ¾ivota jsem dospìla k tomu, ¾e øíkat… kdybych tenkrát byla bývala… je nesmysl. Èlovìk vìkem zmoudøí a pochopí, ¾e chtít vrátit èas se u¾ stejnì nedá.


Bylo obtí¾né zaèínat sama?
Bylo to hodnì slo¾ité, zaèátky jsou tì¾ké v¾dycky. Uspoøádat samostatný koncert není nikdy legrace. Udr¾et po celou dobu zájem a pozornost publika, zpívat, moderovat, pøesvìdèit poøadatele. Ne¾ èlovìk získá jistotu a vìdomí, ¾e to zvládne, pár let to trvá. Mìla jsem u¾ v té dobì nìkolik hitù, ty písnièky byly známìjší ne¾ já – na plakátech byly dokonce jejich názvy psány vìtším písmem, ne¾ mé jméno. Zpívala jsem se skupinou Gram, mìli jsme mana¾era, který nám pomáhal svými známostmi se prosadit. A pak, na konci roku 1989, pøišla autohavárie.


Dost se o tom tenkrát psalo…
Mìla jsem hodnì rozbitý oblièej a velký strach, ¾e mì lidé nepøijmou. Pøece jen, vizuální stránka je u ¾eny – zpìvaèky velmi dùle¾itá. Ale diváci mì podr¾eli. Dostala jsem desítky povzbudivých dopisù, mìla jsem z nich radost. Chirurgové myslím odvedli skvìlou práci, i kdy¾ lehké to se mnou nemìli. To neèekané zastavení mì pøimìlo i k profesionálnímu ohlédnutí. Rozešla jsem se s mana¾erem a pokraèovala úplnì sama. Teï se mi u¾ tøináct let stará o koncerty moje sestra.


Tak¾e „rodinný podnik“?
Tak trochu. Má sestra Lenka je o 7 let mladší ne¾ já, v¾dycky jsme spolu krásnì vycházely a naprosto si dùvìøujeme. V dìtství jsme byly poøád spolu, já jsem si ji na rodièích vlastnì „vyprosila“. Teï mi nejen dìlá mana¾erku, ale na koncertech mi zpívá i vokály. Klape nám to bezvadnì.


Patøí do vašeho hudebního seskupení i váš man¾el?
Patøí. My jsme se v mé kapele i seznámili. Donedávna hrál s Nedvìdy, ale ti se teï rozešli, tak hraje zase se mnou. Mùj mu¾ je vynikající bubeník a skvìlý hudebník. Má ohromný pøehled. Toèí se mnou všechny desky, dìlá mi zvukového mistra, na mých projektech pracujeme spoleènì. Samozøejmì se u toho obèas pohádáme, tvùrèí práce- to je v¾dycky pot, krev a slzy – ale v technických vìcech má koneèné slovo v¾dy on, na tom ostatním se sna¾íme dohodnout. Do mé kapely patøí ještì kytarista Radek Hlávka a sedm let ji¾ se mnou hraje i anglický hudebník Jamie Marshall, který ¾ije støídavì tady a v Anglii. Máme i jednu spoleènou èesko-anglickou píseò Vìøím svým snùm, co¾ je zároveò i název mého pøedposledního alba.


Které své písnièky máte nejradìji?
Na to je tì¾ké odpovìdìt, to je, jako byste se zeptala mámy, které dítì má nejradìji. Jsou písnièky, provìøené léty – napø. Na vrcholky hor…nádherný text, krásná melodie, to se neoposlouchá nikdy, ale i mnohé další. A kdy¾ mám pocit, ¾e mám lidem co øíci, vznikají písnièky nové. Mám ale i netradièní projekty, napø. nìkolik spoleèných koncertù s písnièkáøkou Pavlínou Jíšovou a její dcerou, diváky jsou velmi hezky pøijímány. A letos o Vánocích budu hlavním hostem vánoèních koncertù Václava Hybše. To pozvání je pro mne velkou ctí a ráda jsem ho pøijala. Tìším se, pøesto¾e to bude hodnì nároèné. Od konce listopadu a¾ do 23. prosince odehrajeme na rùzných místech republiky kolem tøiceti koncertù, tak¾e letos urèitì vánoèní cukroví péci nebudu. Ale to u¾ nepeèu nìkolik let, zastane mì man¾el s dcerou.


Jak jste zvládala péèi o dceru, kdy¾ jste se velmi brzy vracela zpìt na koncertní pódia?
Bylo to nároèné, ale nikdy jsem nelitovala. Dì»átko jsem si moc pøála, a kdy¾ jsme tenkrát byli na dovolené na Rozkoši a padala hvìzda, nemyslela jsem na nic jiného. Kdy¾ se Ane¾ka narodila, dlouho v noci plakávala, moc jsme se nevyspali. Nakonec jsme se s man¾elem dohodli, ¾e zùstane doma a pomù¾e mi. Kdy¾ holèièka trochu vyrostla, našli jsme jí chùvièku – mladou dívku, která u nás dokonce 4 roky bydlela. Byla tak trochu jaké mé druhé dítì a dodnes se stýkáme. Z Ane¾ky u¾ je sleèna, je jí 21 let, a pøesto¾e hezky zpívá, vydala se jinou cestou, studuje psychologii. Nikdy jsme jí do toho nemluvili, dobøe víme, ¾e kdy¾ se chce èlovìk vìnovat hudbì, musí tomu podøídit úplnì všechno.


Dostala jste nìkdy nabídku úèinkovat v muzikálu?
Takové nabídky odmítám, nejsem ani hereèka, ani taneènice. Jsem zpìvaèka a chci být sama za sebe. Své koncerty si opravdu u¾ívám, nikdy bych nezpívala na playback. Trému mívám poka¾dé, ale jakmile vyjdu na jevištì, je pryè. Pro zpìváka není nic krásnìjšího, ne¾ kdy¾ za¾ívá ovace ve stoje, a kdy¾ je to tøeba v Lucernì, jak se mi podaøilo na koncertì k 25. výroèí mé sólové dráhy, je to ú¾asné.


Vy jste se musela poprat i s velmi záva¾nou chorobou…
Ano, byla mi diagnostikována rakovina prsu a já jsem si zoufale nepøála, aby se to prozradilo døíve, ne¾ budu mít léèbu za sebou. Nechtìla jsem, aby mì lidé litovali, abych si tak dìlala falešnou reklamu. Zveøejnila jsem tu informaci, a¾ kdy¾ jsem „bitvu vyhrála“, a to hlavnì proto, abych apelovala na ¾eny, které podceòují preventivní prohlídky. Mnohé mi pøicházejí dìkovat po koncertech, vím o nìkolika, které jsem „nakopla“ k prohlídce a ony si tím zachránily ¾ivot. A mám k tomu i takovou zajímavost z prostøedí seniorù…


Povídejte…
Pan docent Kawaciuk, dlouholetý pøednosta urologické kliniky v Motole, kdy¾ odešel v 65 letech do dùchodu, aby se nenudil, zaèal studovat na filmové fakultì v Písku. Jako téma svého závìreèného filmu si zvolil právì téma rakoviny prsu a po¾ádal mì o spolupráci, kterou jsem samozøejmì pøislíbila. Øíká, ¾e pro¾itky lidí, kteøí jsou „na oèích“ jsou pøijímány v¾dy s vìtším zájmem, ne¾ sebelepší rady lékaøù. Musím v této souvislosti zcela výjimeènì pochválit i bulvár. K mé nemoci tehdy pøistoupili vcelku vkusnì, se snahou o osvìtu pro ostatní ¾eny.


Spolupracujete i s nìjakou charitativní organizací?
Podporuji nadaci Lucie, která je pojmenována po holèièce, která se narodila bez moèového mìchýøe a díky nároèné lékaøské péèi vede dnes zcela plnohodnotný ¾ivot. Nadace je urèena dìtem s vrozenými vadami moèového ústrojí. Pomáhám s dra¾bami obrazù mých kamarádù-výtvarníkù, poøádám spolu se známými zpìváky nadaèní koncert, nedávno jsem pro nì v zábavné televizní soutì¾i vyhrála slušný penì¾ní obnos, z toho jsem mìla velkou radost.


Na co se v nejbli¾ší dobì tìšíte?
17. kvìtna budu v ZOO ve Dvoøe Králové køtít ¾irafí miminko „Lentilku“, srdeènì zvu vaše ètenáøe. Víte, já mám ¾irafy odjak¾iva moc ráda. Byla to v dìtství i má pøezdívka, byla jsem v celé škole tenkrát nejvyšší. Jsem ráda, ¾e si ji mohu z ochozu pohladit a pod dohledem ošetøovatelù jí podstrèit i jablko. Myslím, ¾e za drobný finanèní pøíspìvek je to umo¾nìno i ostatním návštìvníkùm. A jinak se v¾dycky tìším na chaloupku, kterou mají rodièe v Orlických horách. Není tam elektøina, vodu nosíme ze studánky, je tam absolutní samota. Víte, jak se tam nádhernì ète, pøemýšlí, hraje na kytaru…

 

 

Bývají mezi vašimi posluchaèi i senioøi?
Vá¾ím si všech divákù, nikdy neodmítnu se podepsat a úsmìv- ten udìlá radost v¾dycky. Na mé koncerty chodí i senioøi, mnozí z nich patøí mezi mé „skalní diváky“. Pøeju všem vašim ètenáøùm, aby zùstali pokud mo¾no aktivní, aby se na svìt dívali optimisticky a pozitivnì, i kdy¾ vím, ¾e to není v¾dycky lehké.


Foto z archivu Vìry Martinové
Pokud byste chtìli vìdìt o místech, kde má Vìra Martinová v nejbli¾ší dobì své koncerty, informace najdete na jejích webových stránkách


Eva Procházková

* * *

Zobrazit všechny èlánky autorky



Komentáøe
Poslední komentáø: 17.06.2014  16:46
 Datum
Jméno
Téma
 17.06.  16:46 EvaP
 17.06.  15:29 Janina
 16.06.  14:11 EvaP
 16.06.  07:58 Karel
 15.06.  10:06 MilunaH