Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Vclav,
ztra Michal.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Dráek Moheláek


Milí tenái, víte na NÁHODU? Piznám se, e já ne. Vím, e tam nkde „ve hvzdách“ jsou naše osudy zapsány a pedureny. A proto se nám stává, e v uritém ase potkáme uritého lovka, který nám zmní smr a obsah našich dn a rok.


Kdy jsem se konen vzpamatovala ze ztráty svého mue a vzpomnla si na jeho poslední slova, kdy mne nabádal, e si musím najít pevný bod a zaít ít nový ivot, zaala jsem se rozhlíet, kde bych našla takové spoleenství lidí, se kterými bych si rozumla.

Našla jsem literární server a tam se poznala s Anny. Mladou (mohla by být mojí dcerou) a všestrann nadanou autorkou povídek a básní. Jednou mi poslala obrázek – fotografii, která mne natolik inspirovala, e jsem k ní napsala kratinký text, který vám nabízím k petení. Místo, kde se dj odehrává, je v okolí Mladé Boleslavi.

 


Za devatero ekami a desatero horami, za hustými ernými lesy je kraj, kterému od nepamti lidé íkají Buinsko. Ti, kdo zde ijí, dobe vdí, e je kouzelný. Protéká jím íka Mohelka a v ní ije poslední z drak, kteí v dávných dobách bývali strašnými pány nad touto zemí.


Kdy ji celou zniili ohnm a zdupali na mlat, zmizeli jednoho dne, jako by se po nich zem slehla. Jen jeden zstal, zapomenutý. Byl ješt maliký, nikomu neškodil, proto se nad ním Osud smiloval a dovolil mu, aby zstal v ece Mohelce a pomáhal všude tam, kde je teba.


A tak dráek létá nad krajinou, na jae pináší zele na louky, a kam dopadnou kapky vody z jeho kabátku, tam vyrostou kvtiny pro uitek i pro potchu oí.


V lét je celý zlatý, a kde proletí nad poli, tam zlátne i úroda. Ale nejvíc, nejvíc mu to sluší na podzim, kdy se píroda chystá k zimnímu spánku.


Dráek vylétne z eky a kapikami vody, kterou nese na svých kídlech, barví celý kraj tpytem zlata a šarlatu na listech strom, laská naše oi hebkou zelení travin, pak skropí okolní lesy temnotou vodních hlubin a vrátí se do eky, aby opt na jae vylétl a probudil kraj k ivotu.

Marie Zieglerová

* * *

Foto © Anny Mahovská

Zobrazit všechny lánky autorky
Komente
Posledn koment: 18.06.2014  00:31
 Datum
Jmno
Tma
 18.06.  00:31 Vesuvanka dky
 13.06.  18:53 vladimir c.
 12.06.  20:20 Mara Vem
 12.06.  17:22 Von
 12.06.  12:23 Vendula
 12.06.  09:51 M
 12.06.  06:13 Bobo :-)))
 12.06.  06:12 Bobo :-)))