Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Marek,
zítra Oto.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Dvojchvála klidu a lenosti


Miroslav Horníèek – blahé pamìti – napsal skvìlou kní¾eèku Chvála pohybu a já si nyní s drzostí sobì vlastní dovolím doplnit brilantní úvahy tohoto opravdového mistra slova, pera i jevištì o chválu nìèeho naprosto opaèného. Nejprve tedy o chválu klidu.


Z fyzikálního hlediska je sice naprosto jasné, ¾e klid je pravým opakem pohybu, ale …I kdy¾ pohybù je nepøeberné mno¾ství a klidy jsou v podstatì pouze dva – vnitøní a vnìjší – pøesto je to s ka¾dým z nich mnohem slo¾itìjší, ne¾ s tìmi všemi pohyby! Následující úvahy je tedy nezbytnì nutné rozdìlit na chválu klidu vnìjšího a vnitøního.


My lidièky si ani neuvìdomujeme, ¾e vnìjší klid vlastnì vùbec neexistuje! Tušili to mo¾ná u¾ staøí øeètí filozofové a Newton i Einststein u¾ to vìdìli na tuty! I kdy¾ se my a všechno kolem nás zdánlivì ani nehne, pøesto se spolu s naší zemìkoulí toèíme kolem zemské osy šílenou rychlostí a hlava se nám netoèí jen proto, ¾e jsme si na to zvykli. A to radìji nebudu ani pøipomínat, jakou rychlostí se celá naše sluneèní soustava øítí nekoneèným vesmírem! Stejnì bychom si to neumìli pøedstavit. Kdyby se objevil naprostý klid, to by se mohly dít vìci! V¾dy» u¾ starý Archimédes øíkal: „Dejte mi pevný bod a pohnu zemìkoulí!“ A tak musíme chtíc nechtíc vzít zavdìk pouze vnìjším klidem relativním. K nìmu se dá ovšem dospìti pouze tím, ¾e se nebudeme vùèi svému okolí pohybovat, zastavíme se a setrváme na jednom místì, ve stoje nebo v sedì a nejlépe samozøejmì vle¾e. A je jasné, ¾e je k tomu zapotøebí vybrat si k této bezpohybové èinnosti nejen správné místo, prostøedí, ale tøeba i nábytek. Zde by se dokonce nabízela jakási podúvaha o chvále postele a já osobnì – po dlouholeté zkušenosti s tímto nábytkem – jsem dospìl k pøesvìdèení, ¾e nejlépe by se odpoèívalo v Kardanovì závìsu! I ve svìtové literatuøe máme bájeèné pøíklady oslavy a chvály takového správného klidu. Jistì sem patøí i Haškùv Švejk se svým známým bonmotem – „to chce klid“, i kdy¾ náš národní hrdina to nikdy neøekl! Ovšem naprosto nepøekonatelný v setrvávání v naprostém klidu je Gonèarovùv Oblomov, který jen zcela výjimeènì vylézal ze svého pelechu! Jó – bývávali to kliïasové! A podobným individuím u¾ pøed nìkolika stoletími fandil i náš bohu¾el málo vzpomínaný velikán Jan Ámos Komenský, který øíkal: „Všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest!“.

 

Podívejme se teï ale krátce na klid vnitøní, který je snad ještì chvályhodnìjší, ne¾ klid vnìjší. Je chvályhodnìjší zejména proto, ¾e je tak nìjak kvalitnìjší a navíc - pro jeho dosa¾ení je tøeba nejprve nabýti relativního klidu vnìjšího. Bohu¾el to má malou chybièku. Nìkdy to dá zabrat, odehnat všechny ty dotìry, kteøí a které vás vyrušují a svádìjí. Je opravdu tì¾ké odolat rùzným nástrahám objektivním i subjektivním, abychom se mohli vìnovat dokonalé relaxaci a¾ meditaci. Pou¾ívání rùzných podpùrných nedovolených prostøedkù se ovšem nedoporuèuje! Pro jistotu je ani nebudu vyjmenovávat. Pravda, ka¾dý svùj vnitøní klid nenalezne, ale kdy¾ se to bì¾nì povede dalajlámovi, proè by se to nepovedlo tøeba i mnì a vám! Tak¾e – chvála ka¾dému klidu!


Vá¾ení a milí pøátelé – ètenáøi, jistì jste u¾ poznali, ¾e si k tomuto chvaloøeèení vybírám témata velmi zajímavá a problematická. Dokonce se tak nìjak latentnì sna¾ím – jsa inspirován dalším naším velikánem humoru – Zdeòkem Jirotkou – pøesnìji øeèeno – jeho Saturninem – uvádìt na pravou míru rùzné fámy a povìry, stran nìkterých lidských vlastností. Mezi tyto povìry zcela jistì patøí ta o nebohulibé lenosti a myslím, ¾e tady mohu klidnì logicky navázat na úvahy o klidu.


Vím, ¾e se nyní vystavuji ohromnému nebezpeèí všech mo¾ných i nemo¾ných výhrad zejména od rùzných workoholikù, ale prostì si nemohu pomoci. A abych se blýskl latinou oprášenou googlem - jak známo – de gustibus non est disputandum – tedy proti gustu ¾ádný dišputát! Mohu tedy jen doufat, ¾e mi bude pøi té dnešní chvále lenosti nejen rozumìno, ale i odpuštìno.

 

Nevíme, jak tomu bylo v pravìku, ale je jasné, ¾e u¾ od dob biblických byla lenost soustavnì a cílevìdomì odsuzována. A tak se jistì nikdo nemù¾e divit, ¾e je dodnes pova¾ována za jeden z hlavních høíchù. Naštìstí se to prý týká pouze lenosti lidské a tak chudáci lenochodi, kteøí mají lenost pøímo vetknutou do svého jména, mohou být klidní. Bohu¾el není mnoho osvícencù, kteøí by bojovali za to, aby lenost byla ze seznamu høíchù vyškrtnuta. Dokonce si smutnì myslím, ¾e ani mnì osobnì se to asi nepovede! V¾dy» napøíklad i Gonèarov svým u¾ zmínìným Oblomovem pouze pøilil v tomto boji olej do ohnì, bez viditelného pozitivního výsledku. A u¾ vùbec nemluvím o Jerome Klapkovi Jeromovi, který marnì nechává pronést jednoho ze tøí svých mu¾ù ve èlunu následující, pøímo neodolatelnou sentenci: „Mám práci rád, vydr¾ím se na ní v klidu dívat celé hodiny!“Podívejme se ale na tu do nebe volající historickou a vlastnì a¾ hysterickou nespravedlnost objektivnì, nezaujatýma oèima.


Pøiznejme si u¾ jednou koneènì, ¾e pravou matkou pokroku není práce, jak se pìlo ve známé skorohymnì, ale naopak naše lenost! Ta nezastupitelná role práce se snad dala akceptovat v dobì polidš»ování opice, ale jakmile se to povedlo, zcela jistì pøevzala hlavní roli na cestì lidstva k pokroku právì lenost. Bez ní bychom pøece nemìli vùbec nic z vymo¾eností, které nám nejen zpøíjemòují náš souèasný ¾ivot, ale které vlastnì po celý vývoj lidské spoleènosti umo¾òovaly a stále umo¾òují naše pøe¾ívání! Bylo by nošením døíví do lesa a sov do Athén, kdybych mìl explicitnì vypisovat, co všechno by nebylo vynalezeno, kdyby se nenašel fyzicky líný jedinec, který si chtìl ¾ivot usnadnit, a který vymyslel nìjaké to konkrétní udìlátko nebo dokonce abstraktní fintu, která doslova zmìnila svìt. Zde je ovšem nezbytnì nutné vypíchnout nejdùle¾itìjší slovní spojení - „fyzicky líný“! Ano, lidé èasto zapomínají, ¾e není lenost jako lenost. Proto buïme tolerantní a pøivøeme oko nad obèasnou duševní leností fyzicky zdatných a zdravých lidí, ale naopak chvalme a pøímo zírejme nad mnohem èastìjší fyzickou leností tìch tìlesnì a zdravotnì slabších. V¾dy» pøece je nejen mo¾né, ale i velmi pravdìpodobné, ¾e takovému le¾ícímu a lenivì odpoèívajícímu slabému jedinci èi jedince to v jejich hlavinkách právì „šrotí“, a je ještì tøeba mnoha malièkostí i velikostí, které my všichni potøebujeme ke své vìtší spokojenosti. Ale pozor, ještì nìco nesmírnì dùle¾itého. Spojení obou leností – fyzické i duševní - u jedince i spoleènosti je ovšem katastrofální, a toto slovo pou¾ívám jen proto, ¾e nemohu nalézt slovo katastrofálnìjší!


A ještì pøidám malý bonus pro všechny správnì lenivé:

„Vìdecká a duševní práce je neustálý dopolední boj s hladem a po obìdì odpolední boj se spánkem!“


Text: Vladimír Vondráèek
Ilustrace: František Kratochvíl

* * *

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 22.04.2014  13:56
 Datum
Jméno
Téma
 22.04.  13:56 Karla I.
 22.04.  05:27 Bobo :-)))
 21.04.  11:49 Vesuvanka díky
 21.04.  09:05 Blanka B.