Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Marek,
zítra Oto.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Poèasí a èlovìk


Dnes se trochu obšírnìji podívejme, jak pùsobí poèasí, jako¾to okam¾itý stav atmosféry, na jednotlivého èlovìka. Hned zpoèátku je tøeba upozornit, ¾e ka¾dý jedinec i ka¾dá jedinka reaguje na poèasí trochu jinak. Je zajímavé, ¾e poèasí, tedy zejména jeho zmìny, mají vìtší vliv na ¾eny ne¾ na mu¾e. Ponìkud citlivìjší na vlivy poèasí je asi 30% ¾en a jen asi 20% mu¾ù. Vìtšina zdravých lidí pak alespoò trochu a obèas reaguje zejména na zmìnu teploty a vlhkosti, ménì u¾ na zmìny proudìní a kupodivu nejménì na zmìny tlaku vzduchu. Ovšem vìtšinou pùsobí všechny tyto zmìny souèasnì.


Èlovìk pøitom vnímá teplotu rùznì nejen podle toho, jak je vzduch vlhký, ale také je rozdíl, zda fouká vítr èi ne. Proto byl zaveden pojem "pocitová teplota", co¾ je teplota, kterou má mít suchý vzduch za bezvìtøí, aby pùsobil na lidský organizmus stejnì jako vzduch pøi urèité vlhkosti a urèité rychlosti vìtru. Tuto ponìkud krkolomnou definici je tøeba vysvìtlit trochu srozumitelnìji.
Èlovìk lépe snáší vyšší teploty pøi ni¾ší vlhkosti. Na pø. teplotu 40°C poci»uje pøi 20% relativní vlhkosti „jen“ jako 30,4°C. Kdy¾ bude vát vítr, pak bude okam¾itý pocit tepla ještì pøijatelnìjší. Teplotu 30°C pøi relativní vlhkosti 60% budeme poci»ovat jako 26,8°C. Dá se øíci, ¾e pocitovou teplotu mezi 20° a¾ 27°C vìtšina lidí pova¾uje za pøíjemnou. Je to ovšem ještì ponìkud slo¾itìjší, nebo» na pø. teplotu vody 30°C. mù¾eme pova¾ovat za chladnou, ale vzduch o té¾e teplotì urèitì ka¾dý pova¾uje za velmi teplý. Lidské tìlo má sice teplotu asi 36°C a povrch kù¾e tøeba jen kolem 33°C, ale i tak voda o teplotì 30°C se nám mù¾e zdát zejména v prvním momentu chladná.
Budete se mo¾ná divit, jaké extrémní teploty mù¾e èlovìk vydr¾et. Správnì obleèený a chránìný èlovìk snáší teplotu prostøedí od – 50° do +100°C! Kù¾e na povrchu tìla je toti¾ výborným regulátorem tepla. I teplotu 100°C vydr¾í èlovìk v suchém vzduchu, ale jen necelých 30 min - proto pozor v saunì!


Teplotu 70°C vydr¾í asi 1 hodinu, na krátký okam¾ik pak prý snese teplotu a¾ 160°C, ale nikomu to nedoporuèujeme. Vlastní organismus našeho tìla, tedy základní buòky tolerují však pouze výkyv teploty od –1°C do 45°C. Pøi teplotì pod bodem mrazu mohou být jednotlivé buòky poškozeny tvoøícími se ledovými krystalky a pøi teplotì nad 45°C se zaèínají srá¾et bunìèné bílkoviny. V tomto pøípadì se narušuje krevní obìh i nìkterá mozková centra. Teplotu pod – 50°C pak snese èlovìk pouze pøi bezvìtøí a v dokonalém polárním odìvu.


Jestli¾e pøi dlouhodobém ochlazení klesne teplota naší poko¾ky pod 27°C, dochází k bezvìdomí a smrt nastává u¾ pøi teplotì 21°C - ano - nad nulou! Smrt také nastává pøi teplotì organizmu asi 43°C!
Zde bychom mìli pøipomenout i další zajímavost. Na velká vedra pøi dlouhotrvajících horkých vlnách pravdìpodobnì zahynulo z dlouhodobého hlediska v celé historii pravdìpodobnì více lidí ne¾ pøi všech dalších ¾ivelných pohromách.


Ještì si uveïme nìkolik zajímavých údajù o lidském pocení. To závisí pøedevším na teplotì a vlhkosti vzduchu. Ve vlhkém vzduchu se èlovìk pochopitelnì zaèíná potit mnohem døíve ne¾ ve vzduchu suchém. Na pø. pøi relativní vlhkosti 20% dochází k pocení a¾ pøi teplotì 38°C, ale pøi vlhkosti 60% se èlovìk zaèíná potit u¾ pøi 25°C.


A jak na nás pùsobí vítr? Za vedra pùsobí mírný vítr pøíjemnì, nebo» ochlazuje kù¾i a¾ o
3°C. Pøi mrazu je však takovýto vítr i nebezpeèný. Na pø. teplotu –3°C poci»ujeme pøi rychlosti vìtru 3 m/s jako –6°C, pøi rychlosti 10 m/s u¾ jako –20°C Teplotu –9°C pøi 7 m/s jako –23°C a jinak ještì pøijatelnou teplotu pøi bezvìtøí - 15°C poci»ujeme pøi rychlosti vìtru 7 m/s jako –31°C!
Ještì je zajímavé, ¾e vítr o rychlosti 3 m/s zvyšuje pøi dýchání spotøebu kyslíku asi o 25%. Nìkteré druhy místních vìtrù mají dokonce velmi negativní biologické úèinky. Pøíkladem je známý fén. Je dokázáno, ¾e tento teplý a suchý vítr vanoucí od jihozápadu vyvolává zejména na závìtrné stranì Alp u citlivìjších lidí øadu pøíznakù, jim¾ se øíká fénová nemoc. Fén ovlivòuje jak fyzické tak duševní funkce èlovìka. Vyvolává deprese a migrény, zhoršuje schopnost soustøedìní, ztì¾uje dýchání, zpùsobuje únavu, nespavost, nechutenství, zvìtšuje revmatické bolesti a zhoršuje i srdeèní a cévní choroby. V dobì fénu pøibývá i sebevra¾d, dopravních nehod a zvyšuje se i kriminalita. Je to tedy pìkný prevít, ten fén. Zajímavé je, ¾e úèinky fénu byly popsány jak ve volné pøírodì, tak i v uzavøených místnostech. Fénová nemoc pøitom vzniká a¾ po 1 a¾ 2 letech pobytu v dané oblasti.
I studený vítr mistrál ve Francii, který vane v údolí Rhóny prùmìrnì ve 110 dnech v roce, pøináší také nervové potí¾e a zejména zhoršení chorob cest dýchacích.


Ale dost strašení, vítr má i mnoho kladných vlastností. Jednou z nich je fakt, ¾e je vlastnì jediným prostøedkem na rozrušení nepøíjemných pøízemních inverzí. Jedinì poøádný vítr doslova vymete škodliviny jako oxid siøièitý a oxidy dusíku, prach a jiná svinstva, které musíme za bezvìtøí pøi inverzi dýchat.


V lékaøské meteorologii se pak zavádí nìkolik dùle¾itých pojmù. Meteorosenzibilta je vnímavost organizmu na poèasí. Lidé citliví na poèasí tvoøí dle nìkterých lékaøù 35 a¾ 70% celkové populace. Meteorotropismus jsou pak fyziologické a patologické reakce na zmìny poèasí.
U¾ jsme øíkali, ¾e poèasí, a lépe øeèeno zejména jeho rùzné rychlejší zmìny pùsobí na ka¾dého jedince rùznì. Proto je tøeba, aby lidé, kteøí o sobì vìdí, ¾e jsou na poèasové zmìny citlivìjší, sice sledovali rùzné biometeorologické pøedpovìdi, ale podle své delší zkušenosti si napøíklad vytvoøili jakousi vlastní stupnici zátì¾e! Na kardiaky nejvíce pùsobí prudké zmìny tlaku vzduchu, zejména pak jeho pokles v kombinaci s rychlým oteplováním a zvyšováním vlhkosti, co¾ se dìje pøi pøechodu výraznìjších atmosférických front.


Zde je na místì ještì trochu podrobnìji vysvìtlit význam atmosférického ozónu. U¾ jsem se kdysi zmínil, ¾e vzniká v atmosféøe pøi elektrických výbojích a ve vyšších výškách fotochemickými reakcemi vyvolanými ultrafialovým záøením. Celkový obsah ozónu v ovzduší je sice velmi nepatrný, o tom u¾ také pozorní ètenáøi vìdí, ale zbývá doplnit velmi dùle¾itý „detail“. Ozón máme dvojí! Vìtšina tohoto plynu (a¾ kolem 90%) je soustøedìna ve vrstvì zvané ozónosféra, která se nachází ve výškách od 10 do 50 km, s maximem mezi 20 a¾ 25 km. Tento ozón je velice u¾iteèný ba dokonce pro nás nezbytný, nebo» chrání všechno ¾ivé na zemi pøed nebezpeèným ultrafialovým záøením. V pøízemní vrstvì je pak ozónu promìnlivé mno¾ství asi od 8% do 15%, ale èím je ho ménì, tím lépe! Zde vniká také pøi fotochemických reakcích, tentokrát s rùznými zplodinami, zejména s výfukovými plyny automobilù, a tak se zejména ve velkomìstech vytváøejí známé nebezpeèné smogové situace pøi nich¾ bolí hlava atd.


Naše zemská atmosféra tedy opìt sice mù¾e za vše, ale zde jí vydatnì „pomáháme“ i my, pánové tvorstva.


Vladimír Vondráèek

***
Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 09.11.2013  19:37
 Datum
Jméno
Téma
 09.11.  19:37 milokoc
 09.11.  17:03 imra/sa¹aL
 09.11.  14:29 Láïa K.
 09.11.  13:58 Blanka B.
 09.11.  12:03 Von
 09.11.  11:29 janina
 09.11.  06:44 Bobo :-)))