Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Hanu,
ztra Justna.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Marie Zieglerová: Píbh topolu


 

Ped mnoha a mnoha roky jej zasázeli k plotu cviišt jednoho pejskaského klubu. Sotva e vidl pes plot na psí drobotinu, která se svým pánekm pletla mezi nohy, ne jejich hlaviky pochopily, co znamená „sedni“ a všechny moné jiné povely.


Obdivoval ty vzrostlejší, jak vykonávali, co jim psovod poruil teba jen gestem nebo písknutím. Pozoroval jejich závod s asem pi sloité agility a bylo mu líto, kdy nkterý tynohý závodník vynechal njakou disciplinu i shodil laku pi peskoku. A co potom to „cik cak“ mezi adou tyek? „No, tak tohle bych nedokázal,“ piznával sám sob, „takové hopsání ze strany na stranu musí být moc namáhavé!“


Rostl rychle, protoe toho chtl co nejvíc vidt, vytahoval se ke slunci, k oblakm, na jeho vtvích sedávali od jara do zimy všemoní ptáci a cvrlikali o tom, co na svých cestách vidli. Na zimu se stával útoištm houf vran a pozoroval, jak si na blízkých polích hledají potravu.


Ale cviišt bylo nutno rozšíit a on se do plán nevešel. Najednou pekáel...


Pekáel, i kdy roky a roky slouil svým stínem všem moným psím rasám i jejich lidskému doprovodu.


Pekáel, proto jej na jae, kdy jeho vtve byly ješt docela holé, pokáceli a nemilosrdná pila jej rozezala na polena. Zvdavost se mu nevyplatila a pile se bránit nedokázal. Ale i pokácený pekáel a dokonce zabíral víc místa ne pedtím.


„Co s ním? Kdo, prosím vás, nebydlí v paneláku?! Kdo se tch polen ujme?!“ Našel se jeden z len spolku pejska, který si hodlá polena odvezl na dvr svého domku. Pkn je poskládal, aby vysychala a on je mohl, posekaná, v zim pouít na zátop pod kotlem.


Vidím na n z balkonu, a tak mi nemohlo ujít, co se s nimi zaalo dít, jen co se ovzduší oteplilo. Stejn jako na ostatních okolních stromech i na polenech topolu se zaaly objevovat chomáky zelen. A výhony rostou „jako z vody“, jako bych slyšela, jak mezi sebou štbetají.


Obdivuji jejich sílu a je mi líto, e nový ivot, ke kterému se probudily, bude zmaen, jakmile pod pálícím letním sluncem bude mízy v polenech ubývat.


* * *

Foto pro SeniorTip.cz © Marie Zieglerová

Zobrazit všechny lánky autorkyKomente
Posledn koment: 26.06.2013  19:42
 Datum
Jmno
Tma
 26.06.  19:42 Ira
 26.06.  05:53 Bobo :-)))
 25.06.  18:40 Mara podkovn
 25.06.  15:42 Ludk Hork Pbh topolu
 25.06.  12:09 EvaP
 25.06.  11:49 ferbl
 25.06.  08:34 Blanka
 25.06.  07:31 LenkaP
 25.06.  07:28 Vesuvanka dky
 25.06.  07:16 Duan
 25.06.  00:56 Ivan