Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Valérie,
zítra Rostislav.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pythagorova vìta


Pøi tom našem antickém povídání mù¾eme na chvilku odskoèit od bájí do svìta vìdy. Potom je ovšem nutné si pøipomenout, ¾e svìt bájí, ale i trojská válka, se noøí z dávných èasù a mlh nad Olympem. Trojská válka bývá situována do doby bronzové, tedy asi 1200 pøed naším letopoètem, kde¾to svìt antické vìdy, to u¾ je úsvit evropské civilizace. Archimédes zhruba tøetí století pøed Kristovým zrozením, Pythagoras patøí ještì hloub do historie.


To já jsem pil tvùj vonný dech,
byl jako víno ze Sámosu,
je¾ dozrávalo na òadrech
a na rtech zanechalo rosu…

Jaroslav Seifert


Trochu jsem chtìl ten matematický text odlehèit básníkovým pøipomenutím ostrovu Samos, na kterém se otec èísel a filozof Pythagoras narodil. Pøesná data jeho ¾ivota - od kdy do kdy - vám neøeknu, ale kvìt jeho vìku bych tipoval tak na 530-520 pøed naším letopoètem.

Zdá se, ¾e v mládí pomìrnì dost cestoval, seznámil se tøeba s východním myšlením v Egyptì a Babylonii. V prùbìhu svého ¾ivota nìkolikrát mìnil pùsobištì, zdá se ovšem, ¾e jeho povìst moudrého mu¾e šla s ním. Jeho pythagorejská škola se asi vyznaèovala jistou askezí, øeèeno naším jazykem. Jeho filozofické uèení nebylo nikde zaznamenáno. Pøedevším vìøil na nesmrtelnost duše, která musí po smrti hledat cestu, jak uniknout z mrtvého tìla a pøejít tøeba do jiných tvorù. Matematika pro nìj patrnì byla urèující v mnoha oborech. V hudbì je známo pythagorejské ladìní a také pojem hudba sfér nám nezní špatnì.


Prý dokonce polo¾il základ dnešnímu názvu filozofie. Kdy¾ ho ¾áci pøezdívali „sofos“ tedy moudrý, øíkal, a» mu radìji øíkají „milovník moudrosti“, tady filozof. Tak si potom zaèali øíkat i jeho ¾áci. Snad je také autorem oznaèení „kosmos“ (kosmeo-zdobit) pro vesmír. Vesmír prý obdivoval pro jeho nádhernou uspoøádanost. Èísla zjevnì hrála v ¾ivotì a uèení myslitele z ostrova Sámos velkou roli. Docela zábavné mi pøijde, ¾e se patrnì na konci ¾ivota tomu vyznavaèi pøesných èísel do výpoètù vnutila iracionalita, pro tehdejší svìt skoro neøešitelná.


Tak a¾ si vzpomenete, ¾e ètverec nad pøeponou pravoúhlého trojúhelníku se rovná souètu ètvercù nad obìma odvìsnami, vzpomeòte také na moudrého a snad i asketického uèence, jeho¾ odkaz uctíváme i po více ne¾ dvou tisíciletích.


A pøidám jeho doporuèení, také tak staré: Sna¾te se ovládat ètyøi vìci: ¾aludek, spánek, sex a prchlivost.


Josef Hejna

Další èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 27.10.2012  07:54
 Datum
Jméno
Téma
 27.10.  07:54 Blanka
 26.10.  17:42 ferbl
 26.10.  15:36 autor Dìkuji,
 25.10.  17:56 Bobo :-)))
 25.10.  12:03 Vesuvanka díky
 25.10.  08:33 Vendula
 25.10.  07:25 Lenka
 25.10.  07:17 venca