Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Valérie,
zítra Rostislav.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se sna¾íme zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz  Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.

Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.


Jaklovecká kolonie

 

Doba, do které vás svým vyprávìním zavedu, byla skromná, krátce po válce.
Vládl ještì pøídìlový systém, potraviny, ale i látky byly na pøídìl – byly „na body“. Dnešní záøivé výklady plné zbo¾í všeho druhu, parády od hlavy k patì, by nedokázala tehdy vymyslet ani nejbujnìjší pøedstavivost. A pøece se chtìly paní, dívky i zcela malá dìvèátka líbit. Paráda k nám, ¾enským patøí, jako pravá ruka k levé.

Šaty se pøešívaly ze starších odìvù, dokonce odlo¾ených uniforem nebo závìsù, ale všelijak se zdobily, vymýšlely se doplòky, pásky, sponky, pentle, øetízky, korálky a náušnice. U¾ bezzubé sleèny v koèárcích mìly v oušku pomnìnku, krou¾ek s kamínkem, perlièku, slzièku, prostì náušnièku ze zlata, støíbra, nejèastìji jen z postøíbøeného kovu, ale málokterému dívèímu oušku tato ozdoba v lalùèku scházela.

 

Jen já jsem mìla uši prázdné.

 

Dùvod byl velmi prostý. Nemìla jsem propíchnuté uši. Kdy¾ jsem zjistila, ¾e doma se nápravy tak rychle nedoèkám (rodièe, hlavnì táta mìli obavy, ¾e by mì to bolelo a taky se báli infekce). Proto mi uši nechtìli propíchnout, pøesto¾e prodávali ve svém obchodì také zlaté náušnice a mìli pro hygienické propíchnutí uší strojek. Situaci jsem vyøešila sama.
Obrátila jsem se na spolu¾aèku Elišku, kterou jsem velmi obdivovala. Neuèila se valnì, chodili jsme do ètvrté tøídy, ale ona u¾ patøila do šestého roèníku, nebo» nìkterou tøídu opakovala. Ale byla milá, rázná a vøelá, umìla pøišít knoflík, uvaøit polévku, skvìle chytat míè pøi vybíjené a chodila paní uèitelce na nákupy. Jednoho dne mi øekla „uspoø si pìt korun a ve støedu po škole pøijdi ku nam domu“.

 

A tak ve zmínìnou støedu po vyuèování s pìtikorunou v upocené dlani a s Eliškou jsem vkroèila do dosud mnì zcela neznámé lokality naší Slezské Ostravy - do hornické kolonie „Na Jaklovci“. Bylo to témìø v bezprostøední blízkosti školy, ale pøesto jsem nikdy tímto smìrem nešla, nebo» náš dùm byl situován pøesnì na opaènou stranu a do odlišného prostøedí.

 

 

 

Ocitla jsem se mezi malými, èasto pøízemními domky na kamenných soklech s nìkolika schùdky ke vstupním dveøím. Nìkde bylo zábradlíèko, jinde rozviklané døevo. Okna se záclonkou nebo i bez ní, nìkterá dokonce polepená novinami. Proto¾e bylo teplo, pøicházelo jaro, bylo otevøenými dveømi vidìt dovnitø, pøímo do kuchynì nebo do svìtnice, která s kuchyní sousedila. Málokterý domek mìl dva pokoje, ale ¾ádný nemìl koupelnu. Záchod stál vzadu na dvorku. Jakási kadibudka s okénkem vyøezaným ve dveøích – signál, ¾e je obsazeno.

 

Témìø všude teprve vaøili obìd pro horníky, kteøí se mìli vracet z práce. Vonìlo to èesneèkou, zelím, buchtami, z litinových hrncù na kuchyòských kamnech unikala pára, kterou mlsnì èichali psi i koèky, vyhøívající se u dveøí na jarním sluníèku. Kousek dál na lavièkách nebo rozviklaných ¾idlích posedávali babièky a dìdové, zachumlaní do vybledlých šátkù a odìvù. Jejich uzlovité ruce spoèívaly na holi, potøebné a èasto jediné prùvodkyni jejich stáøí. Staøeèci v kostkovaných papuèích, ¾moulající troubel fajfky v bezzubých dásních, pozorovali zapadlýma oèima všechno, co se dìlo kolem, zatím co vrásèité rty staøenek ¾moulaly motlitby nebo si špitaly klípky, o které kolem urèitì nebyla nouze.

 

Mìla jsem oèi navrch hlavy, dívala jsem se málem s otevøenou pusou, Elišce zaèínala docházet trpìlivost, nebo» pro ni taková podívaná nebyla nic nového. Pøesto jí mùj zájem asi lichotil, proto¾e mne pomalu zaèínala seznamovat s místními celebritami.

 

„Vèil se tam nedivej, a¾ za chvilu. Ten dìdek v teplakach – no ten s tym slepym psem byl zavøeny v base, bo ved stavku haviøuv v roku 1894. To byl mlady synek a v te stavce mu zastøelili brachu. Hrozné, co? Oneho chytili a zavøeli do lochu“.

 

Dívala jsem se na staøíka, který byl „v base“ a støíleli na nìj èetníci, ale u¾ mì Eliška znovu tahala za loket.

 

„A to je Agnìša, budì mì» pancharta.“ Ze dveøí pøízemního domku vycházela krásná tmavovlasá dívka s obrovským bøichem – a i kdy¾ jsem nevìdìla, co to ten parchant je, soudila jsem, ¾e Agnì¾ka bude mít miminko. Však ona mi to Eliška vysvìtli…

 

Vysvìtlit mi toho musela víc, ten svìt, který se pøede mnou otevíral, mi byl tak dokonale cizí – svìt ve kterém se chodilo nakupovat „na kní¾ku“, dìti mìly „andìlskou nemoc“ a dospìlí „lunzocha“, holky chodily „na štrych“ a synci na „vybli¾ïky“. Z jedné ulièky vyšel fešák v pruhovaném sáèku s knírkem pod nosem, ani se na nás nepodíval, ale Eliška mi u¾ šuškala, ¾e je to jaklovecký „nìrobiš“ a „kurvjoø“. Nestaèila jsem se na nic zeptat, proto¾e jsme se tak tak vyhnuly spršce pomyjí, kterou rozcuchaná ¾enská v zástìøe vychrstla z lavoru pøímo na ulici. ®ádná kanalizace tam nebyla. „Ty ludro“, vykøikla na ni Eliška, ale hned jsme radìji zahnuly do vedlejší ulièky, odkud se ozvaly zvuky harmoniky – Heligonky, na kterou hrál ramenatý mu¾ melodie hornických písní. Otevøeným oknem zazníval líbezný ¾enský zpìv a na plácku se toèilo nìkolik dìti. Kousek dál si v písku hráli malí caparti a plácali z bláta „koláèe“.

 

Jak chodníèek mezi baráèky mírnì stoupal, ubývalo vùní vaøených jídel, pomalu se plí¾ila nehostinnost. Míjely jsme nevzhledné døevìné boudy, pøilepené jako mohutné bradavice ke zdem domkù, plné kouskù uhlí, nasbíraného z hald. Koneènì jsme došly pøed znaènì nevzhledou pavláèovou budovu a Eliška zavelela „poï“.
Vystoupily jsme po rozviklaných schodech do patra a ochozem plným harampádí, kýblù, beden, rozeschlých necek – vany chudých a hader, sušících se na šòùrách mezi sloupy pavlaèe, zaklepala Eliška na jedny dveøe. Byla na nich vizitka z tvrdého papíru:

 

PORODNÍ ASISTENTKA

 

Místnost, do které jsme vstoupily mne tak polekala, ¾e jsem chtìla utéct. Eliška mne tvrdì pøidr¾ela a já jsem se pomalu rozhlí¾ela po tmavém obydlí, kde vládl hrozný nepoøádek a štiplavý zápach drá¾dil ke kašli. Odnìkud z vedlejší místnosti se vynoøila vysoká a hubená osoba, která si napøed utøela nos rukávem. Pohodila hlavou s rozje¾eným drdolem smìrem ke mnì a Elišky se zeptala: „To je ona?“

 

Ne¾ jsem se staèila vzpamatovat, sklofla mi dlouhými, nepøíliš èistými prsty z dlanì pìtikaèku a ráznì mì usadila na nízký verpánek.

 

„Dr¾ ji“ poruèila Elišce, naèe¾ dostaly události rychlý spád. Odnìkud ze zásuvky stolku v temném koutì, vytáhla poøádnou jehlu, velikosti tak na látání pytlù a z kapsy suknì vydolovala provázek, který provlekla uchem jehly. Pøiskoèila na svých èapích nohou ke mnì, štipcem prstù levé ruky mi natáhla ušní lalùèek, druhou rukou vbodla jehlu do ucha, protáhla ji èerstvou dírkou i s provázkem. Ten zruènì zavázala uzlíkem do klièky, která mi sahala a¾ k rameni. Ne¾ jsem se otøásla z ukrutné bolesti, provedla toté¾ i s mým druhým uchem. Desinfekce se sestávala z odporné smradlavé tekutiny, kterou si nakapala na koneèky prstù, jimi¾ mi potøela krvácející uši. Procedura byla skonèena.


Ze zpáteèní cesty si toho moc nepamatuji. Zamìstnávala mne pøedstava, co asi øeknou rodièe, a¾ mì uvidí se špinavými provázky v zakrvácených uších. Také mne má nová „paráda“ docela štípala a bolela a¾ k slzám, ale záhy jsem pozapomnìla na vìci pøíští a zvìdavì jsem okukovala havíøe vracející se z práce.

Mnozí ještì umazaní, v èepicích, obrovských holinkách s bandaskou v ruce, nìkteøí s hustým knírem pod nosem, ale všichni s oèima podkrou¾enýma uhelným prachem. Ty oèi byly unavené, ale podvìdomì radostné, ¾e vidí opìt bílý den a slunce, které tam hluboko pod zemí nesvítí ….

 

Tak jsem se poprvé seznámila s ¾ivotem v hornické kolonii – a tøeba¾e bylo pozdìji tìchto návštìv daleko více, tato první návštìva kolonie „Na Jaklovci mi zùstala v pamìti doposud.

 

Nyní u¾ byste Jaklovec, vybudovaný v padesátých a šedesátých létech 19. století Wilczkovými doly hledali marnì. Zmizel domek za domkem, zbylo pár zastaralých pohlednic, za¾loutlé fotografie v ostravském muzeu a nostalgické vzpomínky tìch, kteøí si tak, èi onak nìco z té doby pamatují.

Já jsem jednou z nich.
Zbyly mi vzpomínky, vidìné tehdy dìtskýma oèima, ale také dírky v uších, jimi¾ provlékám dodnes tolik vytou¾ené náušnice.

Marie Bergerová - Szottková


Vysvìtlivky/Pomùcka:
Andìlská nemoc – køivice, nedostatek vitamínu D
Lunzoch – TBC
Štrych – obèasný placený sex
Vyblí¾ïky – hledání jakéhokoliv pøíle¾itostného výdìlku
Nìrobiš - povaleè



Komentáøe
Poslední komentáø: 21.11.2021  20:28
 Datum
Jméno
Téma
 21.11.  20:28 Marcela Jurasová
 12.06.  11:21 Marie Szottková ohlas na komentáøe ètenáøù
 11.06.  16:13 Bobo :-)))
 10.06.  09:33 jisuch53
 09.06.  19:15 Vesuvanka díky
 09.06.  18:09 venca
 09.06.  17:43 Libu¹e
 09.06.  17:15 Haviøi - práce rytíøi
 09.06.  11:12 ferbl
 09.06.  10:03 janina
 09.06.  09:28 Milena
 09.06.  09:10 Pepa
 09.06.  08:31 hera
 09.06.  08:24 Blanka
 09.06.  08:03 JanaS
 09.06.  06:49 KarlaA