Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Irena,
zítra Rudolf.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Ibisi skalní se pøipravují na hnízdìní


V minulých dnech se v ostravské zoologické zahradì ètyøi páry vzácných ibisù skalních pøestìhovali ze zimovištì do prostorné voliéry v návštìvnické èásti areálu a hned se pustili do námluv a stavby hnízd.

 


Ibisi skalní patøí ke spoleèenským tvorùm hnízdícím v poèetných koloniích èítajících okolo 40 párù. V Zoo Ostrava je ibisí kolonie tvoøena páry ètyømi. Návštìvníci ji najdou ve voliéøe spoleènì se supy bìlohlavými, kde mají ibisi k dispozici celkem šest hnízdních budek. Všechny páry ihned po vypuštìní do voliéry budky obsadily a zaèaly budovat hnízda. K tomu vyu¾ívají zejména vìtvièky a další rostlinný materiál. V nejbli¾ších týdnech do pøipravených hnízd snesou samièky vejce (obvykle 2 a¾ 4), na jejich¾ inkubaci se budou vzájemnì støídat se svým partnerem.


Ibis skalní (Geronticus eremita)
v minulosti obýval Evropu (Švýcarsko, Nìmecko, Rakousko, Španìlsko, Itálii), severní Afriku a Støední východ. V dùsledku ztráty pøirozeného ¾ivotního prostøedí, ilegálního lovu a kladením otrávených návnad došlo na mnoha místech k jeho vyhubení. Ve volné pøírodì dnes ¾ije pouhých 350-370 jedincù, èím¾ se tito ptáci øadí k nejohro¾enìjším druhùm na svìtì. 95 % svìtové populace dnes ¾ije v Maroku, zbylí ptáci pøe¾ívají na dvou malých lokalitách v Turecku (asi 80-90 ptákù) a Sýrii (jen 5 ptákù). V Evropì se volnì ¾ijící ptáci ji¾ nevyskytují. Zato evropské zoologické zahrady chovají celkem asi 900 jedincù a od roku 1998 je jejich chov øízen Evropským záchovným programem (EEP), jeho¾ snahou je záchrana ibisù skalních a jejich návrat do nìkterých evropských zemí (napø. Rakousko, Itálie aj.).

 


Ibisy skalní chová ostravská zoo od roku 2008 a od té doby také participuje na Evropském záchovném programu. V loòském roce se ostravským ibisùm podaøilo poprvé úspìšnì odchovat tøi mláïata. Vìøíme, ¾e letos k nim pøibudou další.


Šárka Kalousková
Foto ibisù:Pavel Vlèek



Komentáøe
Poslední komentáø: 13.03.2012  11:15
 Datum
Jméno
Téma
 13.03.  11:15 Vesuvanka díky