Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Vilm,
ztra Maxmilin.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Jak jsem uil ddu

aneb Vzpomínání mého syna


Normáln to bývá naopak a ddové zpravidla uí svá vnouata. I u nás to tak bylo. Co si pamatujeme (vlastn co si pamatuji, abych mluvil jen za sebe), ml jsem jen jednoho ddu. Toho druhého jsem nestihl, vlastn on se m nedokal.


Mj dda byl povoláním uitel, takový ten ze „staré školy“, z eho vyplývá, e k uení ml vlohy. A nejen vlohy, on vám toho uml! Vdy naped myslel a potom mluvil. Všechno nám uml logicky vysvtlit (k mé radosti hlavn matematiku), ukázal nám, jak v praxi vyuít fyziku a vdycky si se vším poradil.
Chtli byste vdt, jak se dá dojet dom, kdy vám praskne benzínová nádr a daleko široko není servis? Nevím, zda by to v dnešních autech s elektronickým vstikováním šlo, ale s MB 1000 to zvládl. Chudák babika musela dret na klín kanystr s benzínem, ale dojeli.


Dda byl za mlada velký sportovec. Vše, co se v jeho mládí provozovalo, alespo vyzkoušel. Tím mám na mysli teba akrobatické létání nebo skoky padákem. Take lyování bylo i pro nj samozejmostí. Jene já se narodil, kdy ddovi bylo 60 rok. Ale hlavn, jak se dnes íká, zestárnul o 40 kg.


Kdy mi bylo asi sedm let, vyrazila naše rodinka na hory uít si bílých svah. No a hlavn udlat další „mílové kroky“ v mé výuce v lyování. Dda jel s námi. Jeho klasické lyaské boty a hlavn vázaní kandahár byly zdrojem naší veselosti u bhem cesty. Jene dda byl klias, ješt se k tomu vtipkování pidal.


Nikdy jsem ddu lyoval nevidl, ale mé pedstavy o jeho lyování nebyly rové. Kdy jsme ddovi pomohli zapnout vázání kandahár, (bránilo mu v tom pedevším tch 40 kg), já se vydal k vleku a dda zaal stoupat do kopce stromekem.
ekl jsem mu, a se jednou podívá na mne, e mu ukáu, jak se to dlá, a píšt pojedeme spolu. Asi naposledy lyoval u hodn dávno, jeho první oblouky byly moc opatrné, ale hlavn vbec ne stylové. Hned, kdy jsem k nmu dorazil svým dokonalým sedmiletým stylem, vysvtloval jsem mu zavšení háku na tané lano vleku, a jak si ten devný kolík na opaném konci lanka dá mezi nohy. Nevím, jestli m nepochopil nebo si netroufal, ale zase stoupal nahoru stromekem. Pi píštím sjezdu jsem mu ukazoval, jak má zatáet. Já se snail, ale jemu to poád nešlo. Stále se to opakovalo, já vysvtloval oblouky i zavšení na lano, ale dda si dlal svj stromeek a úpln nemoné oblouky. Byl jsem smutný, protoe jsem ddu nic nenauil.


Nakonec se dda pece jenom odhodlal na vlek zavsit a vytáhnout, ale sjídl to tmi nemonými oblouky. Byly sice plynulé a rychlé, ale vypadaly hrozn.
Co bych dneska za to dal, kdybych ped ním mohl vystihnout takový telemark a pochválit se mu svým lyaským umním…


Sylva urdováKomente
Posledn koment: 31.05.2010  12:50
 Datum
Jmno
Tma
 31.05.  12:50 Kopiva.
 31.05.  12:46 Bobo :-)))
 31.05.  10:04 jisuch53