Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Ldie,
ztra Radana.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

 

 

 

aneb pokraování seriálu z herbáe mé babiky, která jej velmi vyuívala, protoe snad nebylo nemoci, na kterou by neznala bylinku. Sama je sbírala, sušila – tak to mám uchováno v pamti a vzpomínám, jak u ní bylo vdy všechno tmito bylinkami provonno. Byliná slouí jen pro pipomenutí nkterých z mnoha bylinek a hlavn slouí k tomu, abychom si o bylinkách vymnili své zkušenosti a názory s jejích pouíváním.


Co praví herbá k píprav bylin


Nálev – jest tekutina, kterou získáme krátkým povaením nebo jen spaením byliny ve vaící vod.


Odvar – do vaící vody vhodíme urit mnoství léivé byliny, ze které chceme pipravit odvar a necháme delší dobu povaiti. Pak se nechají pod poklikou ustáti.


Macerace – rostliny necháme delší as vyluhovati ve studené vod, obvykle z bylin, které obsahují slizy, jako je napíklad proskurníkový koen i lnné semínko. Rostlina se nechá ponoená ve studené vod ustáti. Je teba dodrovati úzkostliv hygienu!


Sirup – získáme, kdy necháme rozpustit teplou nebo studenou cestou 180 g cukru ve 100 g vody a pidáme urité mnoství bylinek.


Prášek – utluené nebo jemn umleté suché rostliny, plody, semena nebo koeny.


Lihový výtaek – tekutina, kterou získáme delším vyluhováním erstvých pupen strom a bylin v potebném mnoství lihu tzv. gemmoterapeutikum – ili lihoglycerínový výtaek.


Jaro je pravým asem pro vnitní oistu tla. Organismus ji po dlouhé zim potebuje. Jarní píroda také nabízí erstvé zelené poklady, které zaenou jarní únavu...

 

Kdo má léivé byliny rád, tomu u v beznu zaínaly n. Práv ped rozkvtem byla napíklad doba sbru koene pampelišky a v beznu se také sbírají i koeny kostivalu. Ani podbl u v beznu není nijak ojedinlý.
 

Na jae nabízejí louky recept na detoxikaci jako na dlani. Staí, kdy sesbíráte erstvé výhonky léivých rostlin, které jsou nabité vitamíny, minerály, enzymy a chlorofylem, který proišuje nejen dech, ale celé tlo.
Krom pampelišky mete sbírat i kopivu, je je základní bylinou tradiních jarních oistných kr s všestrannými schopnostmi. Pidejte také trochu list ebíku, je podporují metabolismus, sladkého posilujícího jetele, nahoklého rdesna i kyselého šovíku. erstvé listy jsou dobré do salát i pro osvující jarní nálev.

 

 

Nápoj plný síly
Hrst mladých lístk opláchnte, rozmixujte s vodou a pelijte do nekovové nádoby, aby úinné látky nebyly s kovem ve styku déle, ne je nezbytn nutné.
Sms mete nechat ješt tvrt hodinky ustát a poté pecedit.  Listy kopiv mete pedem pomakat a propláchnout teplou vodou, aby ahavá kyselina mravení, obsaená v kehounkých chlupech na povrchu listu, odtekla.  Dopejte si šálek zeleného nápoje z kopiv tikrát denn.


Bylinková kúra
Pro jarní oistu organismu jsou vhodné také máta, bazalka ale i další. Nesmíme ale zapomenout i na esnek, který je významný pro své léivé, antibakteriální a antivirové úinky. Do jídelníku se doporuuje také zaadit rozmarýn, zázvor, šalvj i tymián.


Píjemné i velmi prospšné jsou bylinkové koupele. Rozmarýna, máta, peslika i oregano zaenou jarní únavu. Obsah silnjšího nálevu vlijte do vany. Pouít mete i plátný sáek se sušenými bylinkami, který vloíte pod proud horké vody. Voda by mla být píjemn teplá a relaxace v ní trvat piblin tvrt hodiny.

 

Dobe vám také udlá pleová maska a budete opravdu krásné:
Sušené byliny (bezové listy, tymián, peslika) pelijte vaící vodou a nechte spait asi 20 minut. Pipravte si kousky bavlnné látky, které stídav namáejte v teplém nálevu a pikládejte stídav na obliej (cca 15 min.) Úpln ideální je pi tom leet ve van. Do vody si nezapomete pidat také bylinky, nejlépe s peslikou.


A u je zde jedna z prvních jarních bylinek


PODBL OBECNÝ

Jména lidová: zajeí lupen, podkovka, babuška, koské kopyto, podblice

Doba kvtu: bezen – duben

Upotebitelná ást: kvty a listy

Doba sbru: bezen – duben


Uívá se pro utišení kašle a uvolnní hlenu, pi zahlenní prdušek, katarech cest dýchacích (ne na zaátku, a teprve, kdy se zanou ukazovat výmšky). Pro své posilující vlastnosti se doporuuje pro rekonvalescenci po chipce.


Píšt: Jak se bylinky sbírají a suší. Také si povíme nco o léivé síle strom…

Miluše Daková
Ilustrace: práce kurzist

Další díly bylináKomente
Posledn koment: 29.04.2010  12:32
 Datum
Jmno
Tma
 29.04.  12:32 venca
 29.04.  05:50 Bobo :-)))
 28.04.  20:28 Ludmila
 28.04.  17:43 Milue
 28.04.  16:01 JanaS
 28.04.  15:26 Franta
 28.04.  14:34 Danuna
 28.04.  13:09 NaaD
 28.04.  10:29 Igor
 28.04.  09:05 Miluna
 28.04.  08:50 Dita
 28.04.  08:14 Pavel
 28.04.  07:51 Lenka
 28.04.  07:43 KarlaA