Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vojtìch,
zítra Jiøí.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

In memoriam
 
1. èervna 2007 ukonèil v Oboøišti u Pøíbrami dobrovolnì svùj ¾ivot spisovatel Jan Beneš.  Byl to èlovìk komplikovaný, provokatér a buøiè, èlovìk sršatý a takové lidi ka¾dá spoleènost nerada vidí. I ta demokratická a opravdu svobodná. Èeskoslovensko, kam se po roce 1989 vrátil, morálnì zdevastované  lety socialistické beznázorovosti s ním mìlo také své problémy. A vice versa.   
Proto¾e Beneš byl prostoøeký a nesmlouvavý, kousavì ironický. Nic si nenechal líbit.  Psát dovedl, byl zruèný vypravìè. Nìkdy psal se strohou dokumentárností, vtipnì okoøenìnou a vyzdobenou absurdnímu situacemi. Jeho kniha Druhý dech, u¾ vytištìná, byla v roce 1969 zakázána distribuovat. Ale hned ve stejném roce vyšla anglicky v New Yorku, prvního  èeského vydání se doèkala v exilovém nakladatelství Konfrontace a¾ v roce 1974. Roku 2006 vyšla znovu v Mladé frontì. Byla pøelo¾ena do øady jazykù nìjakou dobu byla v USA na listinì bestsellerù na 11 místì. Graham Greene prý dokonce napsal, ¾e je to kniha lepší, ne¾ Sol¾enicinùv „Jeden den Ivana Denisovièe“. Své zkušenosti z vìzení, kde byl v padesátých a šedesátých letech dokonce opakovanì, odsouzen za rùzná provinìní ( od vlastizrady a podvracení bojové morálky mu¾stva, a¾ po kráde¾ podvlékaèek ) zpracoval v nìkolika knihách. V roce 1969 emigroval do USA.
Setkala jsem se s ním v ¾ivotì nìkolikrát osobnì a bylo to v¾dy svým zpùsobem setkání docela nezapomenutelné. Kdysi dávno, v roce 1963, mi podepsal svojí kní¾ku povídek „Do vrabcù jako kdy¾ støelí“, ještì jí mám schovanou, kupodivu za mnou pøišla do exilu.
Pak jsme se krátce setkali u pøátel v Monterey v Kalifornii a naše poslední setkání bylo u¾ také pøed nìkolika lety „na IKEMU“, tedy v nemocnici v Krèi, kam jsme my i on pøišli navštívit Jindøicha Stikarovského, který tehdy prodìlal tì¾kou operaci srdce. Teï u¾ si povídají na vìènosti, Jindøich a Jan. Mají o èem, oba mìli pestrý a  pøedevším tì¾ký ¾ivot.
Máme tu také nìkolik jeho „poexilových “ knih, ve kterých se zabývá v Èesku nepopulárními a tabuizovanými problémy. Kniha, kterou dal dohromady spolu s Františkem Augustou „ Ve znamení temna“ by mìla být povinnou èetbou na školách vyššího stupnì. A román Indolence by si mìli také pøeèíst všichni.
Nemá smysl, abych o nìm psala dál. Náš  spoleèný pøítel , známý pra¾ský advokát, kdysi obhájce disidentù a dokonce i dnes osob pronásledovaných, Milan Hulík, napsal hned v sobotu èlánek, který najdete na Neviditelném psu, v rubrice Osobnosti. Nazval ho“ Jen nìkolik minut“. Tam je všechno to, co bych napsala také.
 
Vìra Pokorná NL