Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Marcela,
zítra Alexandra.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Clam - Gallasùv palác


je perlou baroka, jeden z nejkrásnìjších palácù a najdete ho na Starém Mìstì v Husovì ulici. Je to nádherná ukázka èistì vídeòské palácové barokní stavby.


V polovinì 14. století zde byl dvorec, ten nále¾el bratru Karla IV., moravskému markrabìti Janu Jindøichovi. Dvorec byl pøebudován na rozlehlý dvouposchoïový palác s mohutnou vì¾í. V 15. a 16. století palác støídal svoje majitele, kteøí byly vìtšinou mìš»anského pùvodu. Býval také jeden èas nazván po svém majiteli Samuelovským. Tehdy ho vlastnil Jiøí Samuel z Hrádku.


Na zaèátku 17. století byl palác v majetku rodu Kinských. Poslední majitele z tohoto rodu, Vilém Kinský byl spolu s Albrechtem z Valdštejna zavra¾dìn v Chebu a jako zrádci císaøe mu byl majetek zabaven. Konfiskát dostal jeden z tìch, kteøí vra¾du Valdštejna a ostatních v Chebu zorganizovali a to byl císaøský generál Matyáš Gallas de Campo a z Freinhurnu. Jistì, ¾e nezískal jenom tento palác, získal i další nemovitosti a získal také panství Frýdlant a Liberec z majetku Valdštejna. Jeho vnuk, syn Františka Ferdinanda, Zastával øadu funkcí u císaøského dvora, byl vyslancem v Øímì a Londýnì a v roce 1719 byl jmenován vicekrálem Neapole. I kdy¾ ho jeho funkce vedly do ciziny, rád se do Prahy vracel. Právì on zaèal se stavbou tohoto pra¾ského paláce.


Tam, kde stával markrabìcí dvorec, ke kterému patøil asi i gotický kostel Panny Marie na Lou¾i, byl pozdìjší Samuelovský palác. K tomuto pøikoupil ještì v roce 1699 další sousedící domy a zaèal s pøestavou stávajícího paláce. Pøestavbu vedl architekt Mark Antonio Canevallo. Jen¾e poøád to nebylo podle jeho pøedstav a tak zaèal v roce 1713 s výstavbou nového paláce. Palác stavìl Jan Dominik Canevalle, plány na stavbu byly od významného vídeòského architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu. Také pan hrabì Gallas se na ztvárnìní projektu dosti podílel. Jako snad ka¾dý ze šlechticù, kteøí si stavìli paláce, chtìl i on ukázat vlastní presti¾ a oslnit Pra¾any nezvykle pùsobící stavbou.

 


V architektuøe paláce se také prolíná nìkolik vlivù, hlavnì italské baroko a francouzský klasicismus. Sochaøská výzdoba byla zadána dílnì Matyáše Bernarda Brauna. Sochy od Matyáše Bernarda Brauna zdobily prùèelí paláce, jsou to dvì sochy Gigantù u obou portálù a výplnìmi které pøedstavovaly Herkulesovy èiny. Dále to byly dvì vázy s hrajícími si andílky, socha Tritona byla na kašnì ve dvoøe a také tøináct soch na atice paláce. Kdy¾ v roce 1719 Jan Václav Gallas zemøel, pokraèoval ve stavbì jeho dìdic Filip Josef. To ji¾ byla hotová hrubá stavba paláce. Malíøskou výzdobu dostal smlouvou italský malíø Carlo Inocenc Carlone. Od nìj jsou fresky z let 1727 a¾ 1729, na hlavním schodišti jsou znázornìna antická bo¾stva, a fresky ve dvou reprezentaèních sálech ve druhém patøe. Tady znázoròují shromá¾dìní olympských bohù. Dále vyzdobil nìkolik menších pokojù a palácovou knihovnu. V tuto dobu byly provedeny štukatérské práce schodištì a velkého Mramorového sálu, tomu se øíkalo Bílý, Zlatý a také Slavnostní. Tento sál je ústøedním celého paláce se zrcadly a krásným køiš»álovým lustrem. Výzdoba je opìt motivována antickou mythologií. Nebyl ale nikdy v pùvodním úmyslu architekta Fischera úplnì dokonèen. Sál slou¾il jako taneèní sál a hudba byla hrána v sousední místnosti. V tomto druhém patøe paláce je i další sál Konferenèní, takté¾ vyzdoben nádhernými freskami vymalovanými na stropì. Oba sály mají bohatou štukaturu.


Nedokonèený palác byl poplenìn v létech 1741 a¾ 1742 a 1744 pøi okupaci Prahy. V roce 1757 vymøel rod Gallasù po meèi a palác pøipadl synovi Gallasovy sestry Kristiánu Filipovi z Clamu. Jím se spojila obì rodová jména dohromady a vznikl rod Clam - Gallas. Tím dostal palác i svoje nové jméno. Tento rod se hlásil ke své nìmecké národnosti. Dìdici, synovec Christian Philipp hrabì von Clam - Gallas a jeho syn Christian Christoph, pokraèovali v úpravách a kompletnì upravili interiéry paláce pro poøádání umìleckých aktivit. Palác byl a zùstal jedním z dùle¾itých støedisek spoleèenského ¾ivota. Kolem roku 1800 byla zøízena malá náro¾ní zahrádka a do její zdi byla zasazena empírová socha znázoròující alegoricky Vltavu od Václava Práchnera. Mìla podobu dívky a Pra¾ané ji nazývali Terezkou. Této soše pøipsal básník Jaroslav Seifert jednu ze svých básní. Palác se stal postupnì velice známým, navštìvovali ho významní hosté, jako tøeba Mozart s man¾elkou Konstancií v roce 1787a Josefina Dušková, která prý byla blízkou pøítelkyní rodu Clam - Gallasù. Hrál zde v roce 1796 i Beethoven, konaly se zde plesy a koncerty. Bìhem 19. století se stal palác nakonec z èásti èin¾ovním domem a po vzniku první republiky se majitelé Clam - Gallasù dostali do finanèních potí¾í.


V paláci byly umístìny v reprezentaèní èásti v pronájmu kanceláøe ministerstva financí, pozdìji svatební síò a výstavní prostory. Poslední mu¾ský potomek rodu Clam - Gallasù František mìl sedm dcer, které ¾ily se svými rodinami v rùzných zemích. Po válce Clam - Gallasové o majetek pøišli v rámci Benešových dekretù a potomci rodu ¾ijí od roku 1945 v cizinì.V roce 1945 zde byl umístìn Archív hlavního mìsta Prahy, který mìl své prostory v po¾áru ponièené Staromìstské radnice. Palác zaèal chátrat ji¾ za doby první republiky a v chátrání pokraèoval i po konci druhé svìtové války. Nakonec se dostal do tak špatného stavu, ¾e v roce 1978 se muselo zaèít s celkovou generální rekonstrukcí. Dìlala se po etapách a v roce 1994 byla ukonèena prozatím poslední etapa a to restaurování malíøské a sochaøské výzdoby. Palác je v majetku hlavního mìsta Prahy a slou¾í jako druhé pracovištì Archivu hlavního mìsta Prahy. V jeho opravených reprezentaèních sálech se poøádají výstavy, koncerty, bývají zde i vìdecké konference a další akce.

Olga Kotaèka

Další èlánky autorky:
Sbìratelská náru¾ivost
Sleèna Sylva
Kup chleba a pøikládej!
Anne Christina
Svìt podle Wyetha
Døevìný talíø
Václav Jansa
Bílá paní
Bøetislav Bartoš
Ukrytý hrad
Energie pyramid
Døevìné mìsteèko
Hanácké Athény
Radegast
Blatná
Jantar a jantarová stezka
Jo¾a Úprka
Adolf Kašpar
Jaroslav Seifert
Poslední carská rodina
Poèátky ly¾ování v Èechách
Ostrov nad Ohøí
Moje mìsto Darmstadt
Zámek Lysice
Hans Christian Andersen
Procházka Prahou
Karlùv most - 1
Karlùv most - 2
Povìst o Bruncvíkovi
U Zlaté studny
Jindøišská vì¾
Zámek v Buèovicích
Bøevnovský klášter
Èeské korunovaèní klenoty
Pra¾ský hrad
Slavín
Vyšehrad
Loreta
Procházka Prahou - Josefov
Jan Karafiát 
Univerzita Karlova
Svátek zamilovaných
Karolinum
Ústav šlechtièen