Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Rostislav,
zítra Marcela.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Dovolenkový týden na konci prázdnin


Pøed mnoha lety jsme objevili Šumavu úplnou náhodou. Jeli jsme pùvodnì jinam, ale místo, kam jsme dorazili, se nám tak moc nelíbilo, ¾e jsme spìchali „nazdaøbùh“ nìkam jinam. Nechtìli jsme s malými dìtmi stanovat v kempu pøeplnìném troubícími auty, hulákáním „unavených trempù“, pøeskakováním šòùrek u stanù. A tak jsme pøijeli do Radešova. Nádherná tichá louka na bøehu Otavy, 3 km pod Kašperskými Horami. A jezdíme sem pøes 20 let.


Beru si ¾idlièku a sedám si na bøehu øeky. Dívám se a poslouchám- pohoda. Peøeje šumí, voda bublá pøes kameny. S koupáním u¾ je to horší, je to „ledovka“. Ale kdy¾ slunce pálí, pøe¾ije se to. Ráda pozoruju vodáky a šikovné rybáøe, kteøí švihají prutem a sna¾í se „oblafnout“ pstruhy. A taky v té Otavì oplachuju hrníèky od kafe- letitý rituál.


Otava doká¾e být i pìkný „divoch“. Pøed 8 lety jsme nahonem ují¾dìli a vodu jsme mìli po kolena – tenkrát byla ale pod vodou skoro pùlka republiky. Ale vrátili jsme se. Máme tu u¾ své známé, nevidíme se celý rok a pak se tu potkáváme, pozorujeme, jak nám rostou dìti, postupnì i vnouèata, u ohýnkù se informujeme o „dùle¾itých událostech“ uplynulého roku.


A pøesto¾e krásu zdejší krajiny objevuje èím dál tím víc lidí a turistický ruch rok od roku stoupá, stále je tu spousta krásných- jakoby bohem zapomenutých míst, kde potkáte jen tu a tam pár lidí, spíš ovce, krávy, srnky.. Man¾el se vydává na cyklistické túry, já relaxuju a „kochám se“.


V Kašperských Horách je v Muzeu Šumavy pøes léto otevøena velmi zajímavá výstava- Kristus v umìní vìkù. Exponáty ze sbírek muzeí, galerií, od soukromých sbìratelù i z majetku církve. Je¾íšek namalovaný na skle, na plátnech, vyøezávaný ze døeva- obrazy, sošky- nádherné práce mistrù i obyèejných lidových umìlcù. Nejatraktivnìjší je tu ale kopie tzv.“turínského plátna“ – jediná v naší zemi. Relikvie, o ní¾ se traduje, ¾e jde o plátno, do nìho¾ byl zahalen ukøi¾ovaný Je¾íš a na nìm¾ je zøetelný otisk jeho tváøe, postavy, stopy krve… kdo ví.


Letos Kašperské Hory zpøístupnily dlouho uzavøený gotický skvost- kostel sv.Mikuláše – baziliku z poè.14.století. Je to pozoruhodná památka ranì støedovìké architektury. Restaurátoøi tu pracovali jen na opravdu nezbytných opravách a tak stáøí a historie této památky tu dýchá nezamìnitelnou atmosférou. Dotýkáte se tìch evidentnì opotøebovaných lavic a v duchu pøemýšlíte, kdo byli ti lidé, co v nich sedávali… Snad rodiny støedovìkých horníkù, kutajících tu zlato, snad pøedci Nìmcù, vysídlených po 2.sv.válce – nìmecky mluvícího obyvatelstva ¾ilo v Kašperských Horách v poè. 20.století 95%.


Ke zdejšímu kraji mám i velmi osobní vztah. Nejstarší syn si pøed nìkolika lety na pøednášce na VŠ v Praze náhodnì sedl vedle své spolu¾aèky a øekl jí, ¾e jezdívá s rodièi na Šumavu. Ona odvìtila, ¾e tam má svou babièku a dohodli se, ¾e se tam mo¾ná potkají. Potkali, pak se potkávali dál a pøedloni se v kostele sv.Markéty v Kašperských Horách vzali. Syn 240 km od domova, jeho nevìsta 150 km.


Tu babièku tady v¾dycky navštìvujeme. Její chaloupka je dokladem tì¾kého ¾ivota obyèejných šumavských lidí, kteøí v drsných podmínkách zdejších hor hledali své štìstí. Ta nádherná pec, na ní¾ se bez problémù vyspí 5 i více lidí, ten výhled z okna, na který oni nemìli èas…


Ještì poslední nezdravé ale moc dobré buøty, poslední písnièka s kytarou, poslední vykoupání v ledové Otavì. A trochu vyèítavý pohled vzhùru. Po dnech støídavì oblaèných a deštivých teï právì zaèíná pálit slunce… A domù. Prázdniny jsou u konce.

Eva Procházková

Další èlánky autorky:

Deník paní uèitelky

První prázdninový týden

Uprostøed prázdnin