Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Jiøí,
zítra Marek.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Tajemná a krásná - III


Èím je ¾ena krásnìjší, tím musí být upøímnìjší, nebo» jen její upøímnost dovede napravit to, co zpùsobila její krása. Není snadné najít klíè k intimnímu ¾ivotu paní Bo¾eny. Chápat a nesoudit. Horoucí a souèasnì vyprahlé srdce paní Bo¾eny zøejmì bylo ochotno zahoøet pro ka¾dou jiskøièku citu. Bohu¾el, èasto se ty city mìnily v cynismus, hoøkost zklamání.

 

Pøipomeòme si ještì, ¾e Josef Nìmec, déleslou¾ící voják s pøíslušnou výchovou, dostal do man¾elské postele o dvanáct a¾ patnáct let mladší, romantickou sleènu Betty. V nìèem to man¾elství bylo naplnìné a¾ moc. Bìhem pìti let porodila paní Bo¾ena ètyøi dìti. Nebyly to porody v¾dycky snadné, zejména po tom ètvrtém matka dlouho churavìla. Zdá se, ¾e to man¾elství bylo vyhoøelé ji¾ v prvních létech. Dùvody byly nespornì na obou stranách, o tom jsem u¾ psal. Nìkteré neovìøené zdroje uvádìjí, ¾e první posvatební láskou paní Bo¾eny byl malíø Gustav Vacek z Èerveného Kostelce. Jisto ovšem je, ¾e prvním skuteèným ohnìm byl v té dobì velmi cenìný básník Václav Bolemír Nebeský. Procházka s tou poøád pùvabnou èernovlasou zelenookou krasavicí, za ní¾ se mu¾i potìšenì ohlí¾eli, byla zá¾itkem i pro básníka o více ne¾ rok mladšího. Nezùstalo jenom u procházek, zdá se, ¾e tady mladá matka ètyø dìtí poznala poprvé skuteèný a naplnìný vztah k mu¾i. Neøeším morálku, trochu ovšem lituji Josefa Nìmce. Tolerovat musel mnohé. Praha v té dobì nebyla velkomìsto, vlastenecká spoleènost èeská mìla o èem povídat. Básník z vášnivého vztahu vycouval jako první, dùvody mù¾eme jenom hádat. Smutné ovšem je, ¾e vzpomínal s cynismem a¾ obhroublým.


Já mám nejvìtší potí¾e s druhou velkou láskou Nìmcové, Janem Helceletem. Mu¾ nespornì vzdìlaný, další cynik s medicínským vzdìláním, pro nìho¾ to horké srdce zahoøelo. S odstupem sto padesáti let má celé Èeskomoravské bratrstvo trochu komický nádech. S paní Bo¾enou mìlo snad pìt èlenù. V Brnì na ni ovšem èekal pøedevším její dlouholetý pøítel a ctitel František Matouš Klácel a patrnì opravdu mu¾ný a zkušený Jan Helcelet. Pro èeskou krasavici hoøeli oba, „máèek papal“ (tady cituji cynického milence), tedy to nejlepší z koláèe krásy, ovšem vyzobal jediný, Helcelet. Noc to zøejmì byla pro oba nádherná, ovšem pøistupovali k ní odlišnì. Bo¾ena ¾ensky, vroucnì, Helcelet, kterému v bratrstvu øíkali Ivan, spíš s mírným odstupem, trochu cynicky. Ostatnì v korespondenci o ní psal jako o „jadrné zvìøinì“, které si u¾il. Asi za ètvrt roku si oba krásnou noc zopakovali u Èeské Tøebové. Tenkrát ještì s tím vylepšením, ¾e ve vedlejším pokoji spal Klácel a prùbìh celé noci si u¾íval zprostøedkovanì. No a potom postupné ochladnutí vztahù, dokonce v korespondenci mezi Klácelem a Helceletem pomluvy. Nìmcovou nazývali „slezinou“, proto¾e si èasto stì¾ovala na problémy s ní. Nejsmutnìjší se mi zdá, ¾e Bo¾enin milovaný „Ivan“ se sní¾il ke skuteèným sprostotám, kdy¾ poslednímu ¾árlivému a mladšímu milenci Jurenkovi popisoval na tu dobu podrobnì, jak noc lásky s Bo¾enou tenkrát vypadala.


Dušan Lambl je svìtlý zjev ve výètu ctitelù pan Bo¾eny. Také lékaø, vzdìláním i profesí. Pøevzal ošetøování paní Bo¾eny po nemocnìní doktora Èejky. Vztah to byl patrnì hezký a plný, ovšem narušený Lamblovou rodinou, pøedevším tedy matkou. Vdaná panièka, chudá, to nebyla partie pro jejího syna. Zejména pokud je pravda, ¾e pùvodnì se tam rodil vztah mezi Lamblem a mladièkou Sofií Rottovou.


Tady si zase dovolím malou odboèku. Sestry Rottovy, obì v podstatì Nìmky jako poleno, pùvodem i výchovou, znamenaly mnoho pro naši mateøštinu. Starší Johanku, provdanou Mu¾ákovou, známe jako Karolinu Svìtlou, mladší Sofie si nakonec vzala lékaøe Podlipského (také na závìr jejího ¾ivota Nìmcovou léèil). Obì sestry byly ve velmi pøátelském vztahu s Nìmcovou. Karolina Svìtlá to pøátelství ukonèila rázem a tvrdì, podobnì jako vztah s Nerudou. K dùvodùm se mo¾ná ještì pøíštì vrátím. Zatímco pøíbìh starší sestry je svázán s Nerudou, mladší Sofie zase navázala vztah s básníkem o generaci mladším, Vrchlickým. Ovšem nešlo patrnì o vztah milostný.

 

Blí¾e o tom - Pøíbìh lásky a cti - I.
Pøíbìh lásky a cti - II. 

 

Kdybyste se nìkdy zaèetli do korespondence paní Bo¾eny a mladièké Sofie Rottové, mo¾ná i vás zarazí nì¾ný a¾ láskyplný tón v dopisech tìch dvou. Pøiznám se, ¾e pøi prvním ètení mi napadlo i více, ne¾ jenom platonický pøátelský vztah. Èasem jsem se v duchu obìma dámám omluvil, potkala se dvì horoucí srdce. Jsou to zajímavì propletené osudy v tom malém, vlasteneckém svìtì.


Vra»me se ale k lásce paní Bo¾eny a jejího lékaøe. Definitivnì dohoøí smrtí nejstaršího syna Hynka. Tì¾ko øíct, zda si mohl dávat i nìjakou vinu, pravdou ovšem je, ¾e ¾al matky byl hluboký a na vášeò a nìhu asi nezbylo místo. Dodejme ještì, ¾e Lambl se pozdìji uplatnil v cizinì jako uznávaný vìdec.


Hanuš Jurenka je další divný stín na duši naši spisovatelky. Milenec o více ne¾ jedenáct let mladší, opìt medik, student, zamilovaný vášnivì, ale také hystericky. Není mnoho zpráv o tom vztahu. Zdá se, ¾e ho nedokázal mu¾nì øešit sám Jurenka, aè se vy¾íval ve smìlém, a¾ bezohledném chování. Odjel, spíše utekl, do Polska a po návratu se k Nìmcové nehlásil. Takhle o vztahu s Jurenkou psala sama Nìmcová: "Snad ho bude dosti ¾enských ještì milovat, ale tak bezohlednì a vroucnì ¾ádná, ani ¾ena, ani dìvèe. Snad i on to nìkdy uzná aèkoliv nebude nikdy vìdìt, co jsem já proò zkusila". Jurenka skonèil jako lékaø v Bøeznici, èasem se tam i o¾enil.


Stále znovu hledala lásku, kterou v man¾elství nenacházela, nehledìla na nic a na nikoho, ubli¾ovala tím sobì i svým nejbli¾ším. Naopak její krása uèarovala mnohým, kteøí patrnì vyslyšeni nebyli. Pøedevším její dlouholetý ošetøující lékaø, ale i rádce, doktor Èejka, s ním¾ pro¾ila pár krásných dnù v Ratiboøicích a okolí, ale urèitì také mladièký Václav Èenìk Bendl, jeho¾ role v ¾ivotì Nìmcové také nebyla malá. Ostatnì pøátelský vztah k mladým studentùm vyèítali mìš»áci spisovatelce èasto. No a ve výètu ctitelù zavr¾ených nemù¾eme opominout u¾ zmínìného Klácela. Zvláštní postava. Trochu blouznivec, augistiniánský mnich, mo¾ná spíše kvùli zajištìní existence. Velký pøítel i ctitel paní Bo¾eny, který jí ji ovšem v nouzi nejvyšší odvrhl skoro hrubì. Tì¾ko øíct, zda to bylo spíš gesto zavr¾eného ctitele. Klácel emigroval do Ameriky, ale ani tam velké štìstí neudìlal.


Pùvabná a okouzlující paní Bo¾ena byla zøejmì na vrcholu své záøe pøi prvním pobytu v Praze, na poèátku ètyøicátých let (1842 – 1845). Krásná, inteligentní, duchaplná, podle pamìtníkù skvìlá taneènice, na svém prvním plese v Praze všechny okouzlila. Praha jí dala procházky a výlety se vzdìlanou spoleèností. Ovšem také rostoucí odpor panièek, smutek zhrzených ctitelù, problémy doma. Podle mnohých dobových svìdkù bývala èasto pøirozeným støedem spoleènosti, ale také pøitahovala nevùli mnohých.


Nedávno vyšla korespondence paní Bo¾eny. Ve ètyøech svazcích. Prolistujte si ji nìkdy, zaètìte se tøeba do jejích moderních názorù na vztahy, nebojme se napsat na sex. Byla svá, moderní, pro tehdejší spoleènost nezaøaditelná. Ostatnì, jenom pro tu tehdejší?

Josef Hejna

 

Další èlánky autora:
Pøíbìh lásky a cti - 1
Pøíbìh lásky a cti - 2
Pøíbìh lásky a cti - 3
Konopiš»ský pøíbìh lásky a cti - 4
Okénko do filmové produkce
Pøíbìh lásky a cti - 5
Venca - Dlouhá puška
Rekvizitáøi
®ivé vysílání
Osamìlý furiant
Chaloupka pod doškama
Dìtské nemoci
Romance moèùvková
Vršovický western
Básník sladkobolu
Tajemná a krásná
Jak se dìlá Mistr
Tajemná a krásná - 2

U¾ rozvil èas

V¾dy» jsem jenom ¾ena