Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Marek,
zítra Oto.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

NEPÁL – Everest na dosah

 

Byl jsem na rozpacích, zda mám o cestì kolem Mount Everestu psát. Moje psaní, bude asi trochu vyboèovat z normálu, který se na stránkách SeniorTipu zveøejòuje. Ale risknu to!

 

Stádium pøíprav na cestu
Musím pøiznat, ¾e jsem velice nervózní, proto¾e takový výlet beru jako vyvrcholení mé vysokohorské turistické aktivity. Pøichází to sice trochu pozdì, ale vzhledem k mému vìku, a k bývalé situací v naši zemi, to døíve nevyšlo. Vše jsem konzultoval na patøièných místech, v¾dy s kladnou odpovìdí a s pozdvi¾eným oboèím.

 

Jak takový trek vypadá a jak vypadá trasa
Odlétáme z Prahy ve 12.45 hod. do Londýna, dále pak pokraèujeme do Dilí a pak do Kathamandu.


Program treku - NEPÁL – Everest na dosah


1.-2.den Odlet z Evropy a pøílet do Kathmandu. Ubytování v hotelu, veèerní posezení v nìkteré z výteèných Kathmandských restaurací.

 

3.den Okru¾ní prohlídka zajímavostmi mìsta (buddhistické stupy Svayambhunath, Boudhanath), hinduistické kremace v Pashupatinath, svatí mu¾i sádhuové. Prohlídka chrámu na Durbar Square v Patanu (UNESCO). Okouzlí nás místní lidé, atmosféra tibetských hospùdek, krámkù a tr¾iš», zapadlých ulièek i soch budhù. Dokoupení zásob a vybavení na horský trek.

 

4.den Ranní pøelet z Kathmandu do Lukly (2.804m). Zaèneme klasický vysokohorský trek v údolí podél øeky Dudh Kosi. Noc v lodgi ve vesnici Phakding (2.623m).

 

5.den Z Phakdingu budeme zvolna nabírat výšku podél vodopádu u osady Bengkar a v Monju vstoupíme do Národního parku Sagarmatha. Po pøekonání vysokého mostu nad soutokem øek Bhote Kosi a Dudh Kosi nás èeká táhlé stoupání borovicovým lesem do správního støediska Šerpského národa Namche Bazaar (3.440m).

 

6.den První povinný aklimatizaèní den, vyjdeme nad Namche Bazaar a pøes letištì Syangboche dojdeme do osady Khumjung. Navštívíme školu jejím¾ zakladatelem byl Sir Edmund Hillary, v místí gombì (klášteøe) na vlastní oèi spatøíme skalp Yetiho. Pro dosa¾ení optimální nadmoøské výšky se v pøípadì dobrého poèasí vyšplháme do 4.100m na úboèí posvátné hory Khumbi Yul Lha. Návrat zpìt do Namche Bazaar.

 

7.den Rovinatý trek po úboèí vysoko na øekou Dudh Kosi. Po pøekonání táhlého stoupání se vynoøíme v Tengboche (3.867m), fantastický výhled na Mt. Everest (8.850m), Lhotse (8.501m) a Ama Dablam (6.814m). Široký výbìr dortù a zákuskù ve zdejší nejvýše polo¾ené pekárnì svìta. Ubytování v osadì Dewoche (3.770m). Mo¾nost zúèastnit se veèerní spektakulární modlitby mnichù v klášteøe v Tengboche.

 

8.den Zmìna vegetaèního pásma z borovicových lesù na alpínské louky. Nádherné výhledy z rùzných úhlù pohledu zejména na Ama Dablam. Mineme nejvýše celoroènì obývanou osadu v Khumbu Pangboche (4.252m) a dojdeme pod šestitisícovky Tawoche Peak a Cholatse. Ubytování v lodgi v Pheriche (4.280m).

 

9.den Druhý povinný aklimatizaèní den poèítá s tùrou do Chukhungu (4.790m) a zpìt. Výhledy na varhanovitou stìnu Amphulapche, Island Peak (6.189 m), Lhotse (8.501 m) a Lhotse Shar (8.383 m).

 

10.den Postup údolím Lobuche Kholy pøes osadu Dughla a traverzem ledovce Khumbu a¾ do Lobuche (4.930m), nádherné výhledy na Tawoche Peak, Cholatse a Nuptse (7.864m).

 

11.den Brzký ranní odchod z Lobuche pøes nejvyšší osadu svìta Gorak Shep (5.170m), výstup na vyhlídkový vrchol Kala Pattar (5.545m), z nìho¾ uvidíme 7.145 m vysokou Pumori, 8.501 metrù vysoký vrchol Lhotse a vrchol snù – 8.850 metrù vysoký Mount Everest nebo-li Chomolungmu èi Sagarmathu. Pøenocování v lodgi v Gorak Shep

 

12.den Trek po morénì ledovce Khumbu do základního tábora Mt. Everest Base Camp (5.350m), nahlédnutí do „kuchynì“ vysokohorských expedic. Sestup do Dzonghla pod sedlo Cho-La Pass.

 

13.den Pøejdeme pøes sedlo Cho-La (5.368m), v horních partií pokryté ledovcem. Otevøe se nám první výhled na osmitisícovku Cho Oyu. Pøekonáme ledovec Ngozumba a dojdeme do vesnièky Gokyo (4.800m), le¾ící u dvou blankytných jezer pod osmitisícovkou Cho Oyu.

 

14.den Výstup na vyhlídkový vrchol Gokyo Ri (5.360m), odkud je další výborná mo¾nost pozorovat Mt. Everest. Vyhlídka na Cho Oyu (8.153 m). Sestup zpìt do Gokya.

 

15.den Výlet k 5.jezeru Ngozumba pod Cho Oyu, nezapomenutelný výhled na Himalájské pohoøí a ledovec Ngozumba. Rozmanitým údolím sestoupíme z oblasti Gokyo do Dole (4.200m).

 

16.den Sestup do Namche Bazaar, návštìva muzea zasvìcené ¾ivotu a tradicím místních obyvatel.

 

17. den Výlet boèním údolím nad øekou Bhote Kosi do Thame, návštìva mnišského kláštera vybudovaného na strmé skále.

 

18.den Sestup z Namche Bazaar do Lukly, veèerní oslava završení vysokohorského treku.

 

19.den Pøelet zpìt do Kathmandu, ubytování v hotelu, volný program.

 

20.-21.den Fakultativní výlety (napø. NP Chitwan, rafting na Trisuli èi Karnali, návštìva královského mìsta Bhaktapur, chrámové mìsteèko Changu Narayan apod.)

 

22. -23.den Odlet z Kathmandu, pøílet zpìt do Evropy.

 

Beru sebou sešit, kde si budu zapisovat své pocity, pro¾itky a po návratu se o nì s vámi podìlím. Samozøejmì k mému vybavení bude patøit fotoaparát…

 


Nepál – M. Everest na dosah  - Cestování letadly

 

Rozhodnutí, ¾e chci jet do Nepálu, padlo v loòském roce na dovolené v Norsku. Setkal jsem se tam s kamarádem, který mi doporuèil cestovní kanceláø, se kterou cestu do Nepálu sám absolvoval. Musím konstatovat, ¾e mé velké pøání, se na M. Everest podívat trvalo nejménì dvacet let. Neváhal jsem proto ani chvíli a po domluvì s man¾elkou jsem se na zájezd pøihlásil.

 

Celou dobu a¾ do øíjna tohoto roku pominu. Jistì, dìlal jsem si starosti zda se v republice najde dost bláznù, kteøí se pøihlásí. Cestovka mìla podmínku, ¾e nás musí být nejménì osm. Nakonec nás bylo dvanáct a s vedoucím tøináct. Slušný poèet - tak akorát!

 

Termín odjezdu se blí¾il a já pilnì trénoval. Chodil po Beskydách a zúèastòoval se všelikých zájezdù. Za celý rok jsem ani nezakašlal, co¾ bylo dobrou pøedzvìstí.

 

22. záøí letošního roku se probudím a cítím nìjaké mrazení v zádech.Dostal jsem chøipku jako hrom – dvanáct dnù pøed odjezdem. Zaèalo intenzívní léèení. Vypil jsem velké mno¾ství èaje a snìdl a¾ kilo medu. Pro prevenci jsem kloktal propolis, tak¾e v krku mne nebolelo. Snìdl jsem spoustu vitamínù a paralenu. Díky tìmto opatøením jsem do odjezdu byl jak¾ tak v poøádku.

 

Balení vìci byl taký malý horor. Nejprve jsem si všechny vìci nabalil do sportovní tašky. Pak se mi nelíbilo tahat se s taškou a pøebalil jsem do batohu. Jako pøíruèní zavazadlo jsem si vzal menší sportovní tašku a do ní malý batoh.
Pozdìji jsem zjistil, ¾e první varianta byla správná, ale to u¾ bylo pozdì!
V batohu se tì¾ko hledají urèité vìci.V¾dy, kdy¾ jsem nìco hledal, musel jsem z nìj všechno vyndat, co¾ mne strašnì zpomalovalo a navíc velice znervózòovalo.

 

4.10.
Budíèek 03 hod. - odjezd vlakem z Kopøivnice ve 04.05 hod. Celou cestu jsem projel bez problému. V Kolínì do kupé pøistoupily dvì dámy, které letìly do Švédska. Nebyl tedy ¾ádný problém s pøesunem na letištì, ze kterého jsem mìl trochu obavy. Na letišti, jsem s trochou problému našel stanovištì, kde jsme se mìli všichni setkat. Pak u¾ nastalo jen pøedstavování a odlet do Londýna.

 

V Londýnì nastal první problém s odbavováním. Man¾elka mi nabalila suché salámy ve vakuovém balení. Kolem mé pøíruèní tašky vznikl veliký rozruch a mne samotného probrali do nitì. Málem mne svlékli donaha. Já anglicky neumím ani slovo, zavolal jsem vedoucího a pak se to vše vysvìtlilo. Kontrola si myslela, ¾e salámy jsou snad plastická trhavina. Samozøejmì jsem byl ze skupiny poslední a èekalo se jen na mne. Tedy honem všechno naházet do tašky a hajdy do letadla. Let byl pøíjemný, letušky pìkné…


Let trval osm hodin, pøi prùmìrné rychlosti asi 1000km/hod.ve výšce nad 10 000 m. a mrazu -55stupòù. Letìli jsme ji¾ním smìrem. Zpìt potom severním smìrem. Nepøíjemné bylo èekání v Londýnì nebo» jsme odlétali a¾ za 7 hod.

 

5.10. v 11hod 15min. pøistání v Dilhi.
Pøesedání na linku do Kathamandu. Opìt prùšvih. Pøi kontrole mi našli v pøíruèním zavazadle manikúru. Moc s tím problémy nedìlali, jen mi vzali oboje nù¾ky. Takový nepoøádek, jaký jsem mìl v pøíruèním zavazadle se jen tak nevidí. Mìlo to pak své dùsledky, pøi vyøizování vstupních víz do Nepálu. Ale to pøedbíhám.

 

Kathámský terminál, byl u¾ úplnì jiné kafe – avšak smìrem k horšímu a pro mne hroznì nepøíjemný. Bylo tam jako všude v Nepálu šero. Šetøí se elektøinou. Ten, kdo je slabozraký, tak asi ví o èem mluvím. Na jedné stranì vás vedoucí popohání ke spìchu. Pøed vámi sedí u asi ètyø stolù za sebou rùznì od sebe vzdálených úøedníci. Vrazí vám nìjaký lístek do ruky. U druhého stolu ho odevzdáte a dají vám dva nové. Stále dr¾íte pas a ukazujete, ¾e ho máte. U pøedposledního stolu vám dají ¾ádost o vízum, kterému absolutnì nemù¾ete rozumìt, proto¾e je šero a písmenka jsou malá. Navíc jsem nemohl najít brýle.
Stres jako hrom!

Pavel se mi nabídl, ¾e mi to vyplní, a» mu dám pas. Teï si pøedstavte ten horor. Já jsem pas nìkde polo¾il a nemìl jsem ho. V ten moment se o mne pokoušel infarkt. Pánbùh mne osvítil a já jsem utíkal k tomu prvnímu stolu a tam mi mùj pas dali.

 

Tím skonèila moje anabáze po letištích svìta. Vyšli jsme z terminálu, kde nás èekalo auto, které nás dovezlo do hotelu. Pøivítání bylo pìkné. Ubytování nemìlo chybu. Dvoulù¾kové pokoje se sprchou a WC. Dojmy s Kathamandu popíšu pøíštì.

 

František Kopøiva

 

Další èlánky autora:
Splnìné pøání - 1
Splnìné pøání - 2
Splnìné pøání - 3
Splnìné pøání - 4
Splnìné pøání - 5
Zájezd do Norska
Všechny cesty vedou do Øíma
 
Inspirace
Pohled z okna - Podzim
Pohled z okna - O výletì