Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Valérie,
zítra Rostislav.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se budeme sna¾it zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz  Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.

Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.


Brodce – II.

S prvními vietnamskými studenty zaèaly uèitelùm první vá¾né starosti. Nechci tím nijak zlehèovat jejich pøedchozí problémy s našimi studenty, ale s tìmi cizinci jich bylo více. I kdy¾ ka¾dý z nich absolvoval kurz èeštiny a byli sna¾iví, absolutnì nezvládali èeskou odbornou terminologii. V té dobì chodil mùj tatínek ze školy úplnì vyèerpán a hroznì nadával, ¾e mají všichni dlouhé vedení. Maminka kolem nìj chodila po špièkách a já jsem se stávala menší , menší a ještì menší, témìø neviditelná. Ještì¾e jsem mìla v zásobì tu jízdárnu. Ovšem kdy¾ jeli Vietnamci do Brodcù, tak to byla dokonalá estráda.


Zatím co my všichni jsme jezdili sportovnì obleèeni, naši pøátelé jeli v lakýrkách, obleku a s malým pøíruèním kuføíèkem. Samotný fakt, ¾e jsme byli obèas nuceni jít pøes èvachtající louku do tábora, byl v jejich pøípadì témìø neøešitelný problém. Rovnì¾ spaní ve stanu bez hlídaèe je pøivádìlo do stavu jisté nervozity. Všichni byli pouèeni z uèòovského domova od svých vedoucích o zpùsobu ¾ivota v táboøe, ale nikdo vlastnì nevìdìl o co jde. A ta minule zmínìná ranní rozcvièka byla v úplném zaèátku pro nì naprostá rarita a zdroj bujarého veselí pro nás. Tatínek vybìhl s píš»alkou na plac, zapískal, zaøval… a nic nedìlo. Pro jistotu tento úkon zopakoval stylem, ¾e ptáci podìšenì zmlkli, zvíøátka pod dojmem konce svìta zalezla do nejtemnìjších koutù svých doupat a paprsky ranního slunce potemnìly, s nìmou otázkou: „proboha, kdo tu dìlá takový rámus?“… a zase nic. Tatínkova tváø zaèínala brunátnìt a všichni kromì Vietnamcù lezli ze stanù ven, zjistit pøíèinu ranního rozruchu. Sna¾ivì zaèali naše bratry budit a ti, se zalepenýma oèima hledali své sváteèní šaty a chystali se celí roztøesení nervozitou i raním chladem zjistit, proè musí zrovna v tom nejlepším vstávat. Byl to pro nì docela horor, ¾e se mají svlíknout do trenýrek a trièka a husí kù¾e dávala tušit nespokojenost jejich tìla s touto procedurou. A tak se zaèalo témìø z hodinovým zpo¾dìním cvièit. Zdálo se, ¾e vše probìhne v poøádku, a¾ na tu koneènou formulku: „Všichni trapem k borovici a zpìt!“ Všichni, jako jeden mu¾ zùstali stát a ustrašenì hledìli na lesní cestu zalitou raním sluncem. Tatínek opìt nabíral barvu rozzuøeného krocana, kdy¾ ten nejodvá¾nìjší øekl: „My nejít, my se bát, ¾e pøijít tygr a se¾rat nás za ¾iva.“
Proto¾e témìø celý tábor se zájmem sledoval tuto první hodinu, øvali jsme smíchy ještì v poledne a myslím, ¾e nejednomu z nás se tato epizoda nesmazatelnì vryla do naší pamìti.


A ještì jednu epizodu jsem si pøipomnìla. Zdrojem velké zábavy mu¾ského osazenstva tábora byl rybolov „na pytlaèku“. Samozøejmì, ¾e i za minulého re¾imu chodili kolem tokù porybní, kteøí nahánìli hrùzu nejen dìtem, ale hlavnì tìm, co chytali na èerno. Jen rybáøi mající rybáøský lístek, vìdìli, co a kdy je hájeno. Ovšem kdy¾ probíhal tábor, bylo s porybným domluveno za drobnou úplatu, ¾e ka¾dý turnus se mù¾e 1x za svùj pobyt zúèastnit chytání ryb v potoce, za asistence nìkterého opravdového rybáøe. A tak se ka¾doroènì poøádaly závody v chytání na kde co. Udici mìl málokdo, zato ka¾dý kluk èi holka si v lese uøezali nìjaký klacek a na nìj pak navázali pøíslušné nádobíèko. Nìkdo dr¾el vlasec jen tak omotaný kolem ruky. Do akce se zapojil skoro celý tábor a na jeho pøípravì se podíleli malí i velcí. Dìcka od èasného rána chytala ¾í¾aly na návnady, tìm úplnì malým tatínci chystali udice. V dobì, kdy byli v táboøe na dovolené ¾áci uèilištì tolik menších dìtí tam nebylo, ale v¾dy to byla velká událost.


Ale zpìt k Vietnamcùm. I kdy¾ u¾ u nás byli delší dobu, stále si nemohli zvyknou na èeskou kuchyni. Proto jedno odpoledne, po takovém rybolovu oznámili, ¾e z uvaøených ryb nachystají pro èeské táborníky jejich vý¾ivnou polévku. Vyprosili si od kuchaøky trojno¾ku a velký kotlík (to u¾ byla postavená døevìná kuchynì s jídelnou, spoleèenská místnost, sklad potravin a hangár na auta). Trojno¾ku postavili na táborové námìstíèko vedle ohništì pro táborák, v kýblu pøinesli nachytané ryby a sem tam z nich odrbali nìjakou šupinu a šupin na nich bylo po¾ehnanì. Pak všechny ryby naházeli do kotle a zalili je vodou témìø po okraj. Ka¾dý vytáhl z kufírku nìjakou ingredienci a pøihodil ji do kotlíku. A zaèali topit a vaøit. Po dlouhé dobì, kdy se z kotlíku zaèal linout nepøedstavitelný smrad. Obèas promíchali obsah a z toho humusu v¾dy vyplavala nìjaká ryba a nehybným okem opsala oblouk vaøící se tekutinou, aby opìt nehluènì zmizela v jeho obsahu. Vaøilo se všechno, hlavy, šupiny, vnitønosti, byliny a další pøísady. Jakoby zhypnotizovaní jsme stáli kolem kotle a nevìøícnì zírali. Rákosníci štìbetali, jako houfující se ta¾ní ptáci pøed odletem a ti nejodvá¾nìjší nás ujiš»ovali: „to být dobrá hamka, mít po ní sílu“. Obracel se nám ¾aludek. Po nìkolika hodinách varu se vše zmìnilo v hustou šlichtu. U¾ si nepamatuji, jestli nìkdo z domácích tuto lahodnou krmi ochutnal, ale já si ten smrad pamatuji snad dodnes.

Dalším povyra¾ením býval noèní orientaèní závod. Zúèastòoval se ho rovnì¾ témìø celý tábor, jen matky s úplnì malými dìtmi ne. Tatínek chystal trasu, mladší uèitelé a mistøi roznášeli do širokého okolí mety s úkoly a na stanovištích dìlali kontrolní hlídky. Závodu se zúèastòovali i dìti mistrù a dalšího personálu, kromì batolat co ještì nosily plínky. Všechny tyto organizované mìly slou¾it k odvykání rùzných nectností, které to které dítì mìlo. To tøeba pøišel za mým tatínkem kluk a øekl: „strejdo, taky bych chtìl závodit.“ A tatínek odpovìdìl: “Honzíku, to nepùjde, øíkala tvoje maminka, ¾e si koušeš nehty. Tak já u¾ nebudu. Tak dobøe, tento závod ještì nepùjdeš a já se za týden podívám, jestli ti ty nehty dorostly a pùjdeš a¾ pøíští týden“. Kluk pak ka¾dý den chodil za mým tatínkem, aby zkontroloval, jak rychle mu ty nehty rostou. A obyèejnì za týden vesele soutì¾il s ostatními. Nevím, jak to všichni ti rodièe tenkrát dìlali, ale všichni mìli na své i cizí dìti èas.

 
Závod obyèejnì zaèínal v sedm hodin veèer a tatínek, jako strategická jednotka vydával hlídkám busoly a mapy se zakreslenou trasou. Uèòové mívali trasy minimálnì dvacetikilometrové, malé dìti, pokud se nepøidali k tìm velkým (a ne ka¾dý z tìch školákù byl ochoten si nìjakého malého kamaráda vzít na starosti) obvykle bì¾ely k bednì, to mohlo být tak do ètyø kilometrù od tábora, a jinou trasou pak zpìt. Pro mnohé úèastníky to byl výlet na celou noc, obzvláš» pro ty, co machrovali, jak doká¾ou zvládat orientaci v cizím terénu . Nejednou se stalo, ¾e druhý den ráno se vraceli zubo¾ené skupinky posledních soutì¾ících a ze strhaných tváøí u¾ dávno vymizely stopy furiantství a ura¾ené ješitnosti - jak si mù¾e nìkdo dovolit poslat je na tak „blbej vejlet“.
Nutno ještì dodat, ¾e rákosníci se nikdy tìchto závodù nezúèastòovali, nebo» jejich strach z temného lesa byl pro nì nepøekonatelný. Zato z veèerních táborákù mìli v¾dy obrovskou radost a nejeden veèer nám zpøíjemòovali zpìvem jejich písní. Táborová kapela hrála na rozlièné nástroje, vèetnì vozembouchu a veèerní serenády pøehlušily i pravidelné noèní koncerty ¾abího bratrstva.

 

Zmíním ještì ty na které ráda vzpomínám. Chtìla bych, aby to vyznìlo jako mé podìkování za to, ¾e mnì pøipravili krásné chvíle v nádherném koutì naší pøírody.
Mezi táborové šoumeny patøil pan Pšenièka a pan Novotný. Oba dìlali mistry v dílnách, ale jejich soukromý ¾ivot jsem moc neznala. Pan Pšenièka byl chasník urèitì dvoumetrový, s dobøe vypracovanou postavou a pan Novotný byl mròousek, tak do metru padesáti. Byli nerozluèní pøátelé a kam šel jeden, tam se dal najít i druhý. Z mého tehdejšího pohledu to byli staøí chlapi, ale urèitì jim nebylo víc jak ètyøicet pìt. Jako dìcka jsme z nich mìli v¾dy povyra¾ení u obìda. Ka¾dý v urèitou hodinu bì¾el s ešusem do jídelny pro svou porci, ale pan Pšenièka chodil zásadnì s malým umyvadlem, proto¾e jak øíkal: „Ten plkanec v tom ešusu bych stì¾í našel a to nic poøádného chlapa nenasytí“.


Dalším tatínkovým kamarádem byl pan Veselský, který v dobì, kdy u¾ pozdìji s námi jezdili do Brodcù i naše dìti øíkával jim: Dìcka, nejlepší hra u táborového ohnì je ta, kdy¾ do toho popela naèùráte, udìláte z toho kašièku a pak si pomalujete oblièeje a celé tìlo váleènými barvami a pùjdete se ukázat rodièùm.“ U¾ ten nápadný klid mìl nám, rodièùm signalizovat blí¾ící se katastrofu. Bezstarostnì jsme své ratolesti nechali v péèi andìlíèka strá¾níèka, pøípadnì hodným dìdeèkùm a babièkám a sami se oddávali buï støelbì ze vzduchovky, nebo hraní ruských ku¾elek, pøípadnì míèovým hrám nebo hledání høíbkù, koupáním atd. Obyèejnì a¾ nelidský øev vyburcoval pøíslušné rodièe k zásahu. Je zvláštní, ¾e øev vlastního potomka ka¾dý z nás v¾dy bezpeènì poznal a nemusel ani slyšet jeho jméno. Kdy¾ se vrátím k tìm pomalovaným dìckám, musím ještì teï, po tìch „x“ letech konstatovat, ¾e umìlecký dojem byl nezapomenutelný a oèista drastická. Pøidáme-li k tomu popelu i smolu, fleky od trávy, neustále mokré pono¾ky a èvachtající boty, bude obrázek témìø dokonalý. Snad ještì pár štípancù od mravencù, sem tam nìjaký škrábanec od vìtvièky a pupenec od komárù, nebo muchnièek a není co dodat. Ka¾dá matka popadla svou ratolest, rej¾ák a pak øvoucího potomka a hajdy k potoku. Je zajímavé, ¾e si nepamatuji, ¾e by tuto oèistu provádìl nìjaký otec. Ti se v¾dy jaksi strategicky vypaøili, teprve èas na nìjakou baštu, pøípadnì další turnaj dokázal rodinu opìt dát dohromady.

 

Dalším skvìlým chlapem byl pan Svoboda, taky z uèilištì, kterého si však pamatuji jen z dìtství. Stala se mu smrtelná nehoda a od té doby se ka¾doroènì na jeho poèet bìhal rychlostní závod kolem rybníka. Øíkalo se tomu „Memoriál Adolfa Svobody“. Nedoká¾i pøesnì odhadnout o jak dlouhou trasu šlo, ale ti nejlepší studenti ho dokázali zvládnou do hodiny. Trasa vedla cestou pod hranicí lesa a v urèitém bodì vstupovala do lesa, který se táhl podél celého rybníka a¾ k brodecké sklárnì a sahal v tìch místech a¾ na samý okraj vody. Nad sklárnou byl náhon, pøes který vedla lávka a závodníci se dostali na cestu, vedoucí kolem kratší strany rybníka a ústící na pøíjezdovou cestu, kterou jsme pou¾ívali pøi cestì do tábora, pøípadnì se po ní chodilo do hospody nebo do vesnice na nákup. Tohoto závodu se úèastnili i malé dìti a dodnes mám kdesi schovaný nejeden diplom, který získaly moje dìti. Jenom to, co velkým trvalo hodinu, malým trvalo tøeba skoro celé dopoledne. Nikdo ale nikam nespìchal…


Irena Atzlerová

 

 

 

Další èlánky autorky:
Èervená karkulka
Stáøí versus mládí
Sou¾ití v jednom
domì

Pamìti I.
Pamìti II
.

Pamìti III.
Pamìti IV.

Brodce