Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Marek,
zítra Oto.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Co praví legendy a povìsti...

Køí¾ s Kristem v klášteøe køi¾ovníkù u Karlova mostu

 

Na chodbì starého kláštera visí veliký køí¾ s Ukøi¾ovaným. Kristus má ve své tváøi výraz bolesti a utrpení tak pravdivé, a¾ se èlovìk otøese hrùzou. Jak vznikl tento køí¾, vypráví povìst.

 

V malém domku nedaleko kláštera ¾il jeden mladý øezbáø. Nikdo nevìdìl odkud pøišel, ale døevu rozumìl jako málokdo. Byl velmi cti¾ádostivý, chtìl vyøezávat umná díla, aby se ka¾dý u nich zastavil a podivoval se, ale proto¾e ho nikdo poøádnì neznal, tak i zakázky nemìl. Øezbáø byl chudý, penìz nemìl a i kdy¾ se mnohokrát pokusil nabídnout svùj um v palácích a nebo kostelích, zakázky nesehnal. Mo¾ná to bylo i tím, ¾e chtìl svoji práci provádìt podle svého, nechtìl ani v malièkostech ustoupit od své pøedstavy, neumìl být pokorný. Tak vìtšinou vše skonèilo hádkou a øezbáø se v¾dy vrátil domù s nepoøízenou.

 

Aby se trochu udr¾el nad vodou a neumøel hlady, tu a tam vydlabal z dubového kmene døevìnou štoudev a jiné, potøebné vìci pro domácnost. Anebo pomáhal koláøùm s hlavicemi a loukotìmi. Jednoho dne se v jeho domku objevil køi¾ovník z kláštera. Øekl mu, ¾e se o nìm dozvìdìl, ¾e rozumí døevu jako málokdo. Také mu øekl, ¾e ve starém klášteøe mìli mnoho vzácných památek ze døeva, ale ¾e pøi švédské støelbì o všechno pøišli.

 

A proto¾e vybudovali klášter nový, chtìjí mít tam zase pìkné vìci. Nabídl mu, ¾e by pro nì mohl pracovat, ¾e zakázek bude mít dost. Ale v první øadì ¾e by chtìli, aby jim vyøezal nový køí¾ s Kristem. Ten starý se rozpadl pøi pøenášení, byl celý prolezlý èervotoèem. Nebylo to jenom tak, tím by taky køi¾ovníci zjistili, jestli je opravdu takový šikovný, jak se o nìm povídá. A pokud budou spokojeni, dostane další zakázky na ozdobné rámy a sochy. Øezbáø se zaradoval a slíbil vyøezat takový køí¾, který nikde jinde nebude.

 

Køi¾ovník u¾ chtìl spokojenì odejít, slyšel o øezbáøi také, ¾e s ním není v¾dy hladké jednání. Tu se mu mladý øezbáø pøiznal, ¾e je tak chudý, ¾e nemù¾e pro zakázku koupit døevo. Køi¾ovník mu tedy nechal zálohu na práci a øezbáø nakoupil vzácné døevo a mazlavou hlínu. Sám moc dobøe vìdìl, ¾e na tom závisí celý jeho ¾ivot. Kdy¾ nebudou køi¾ovníci spokojeni, tak u¾ po celé Praze nikdy a nikde nese¾ene práci.

 

Chtìl nejdøíve svou pøedstavu Krista vymodelovat do hlíny a potom teprve vyøezat. Øezbáø k tomu potøeboval model. Dlouho hledal, dlouho nikoho nemohl najít, a¾ si vzpomìl, ¾e potkává v okolí Karlova mostu mladého ¾ebráka. Zjistil, ¾e ¾ije v rozpadlém domku za mìstskými hradbami a vypravil se tam za ním. Docela rychle ho pøemluvil, aby mu byl modelem. ®ebrák souhlasil a øezbáø byl spokojen. ®ebrák byl pøesnì to, co potøeboval, byl nemocný, vyhublý a hlad a bída mu vryly do tváøe nesmazatelné stopy, ale oblièej ukazoval také zvláštní ušlechtilost a poctivost. ®ebrák stál øezbáøi ka¾dý den modelem. Ten chtìl mít všechno realistické a tak pøivazoval ¾ebrákovi ruce k døevìnému bøevnu a peèlivì se sna¾il zachytit ka¾dou malièkost v jeho vyhublém tìle. Vše šlo dobøe a¾ do té doby, ne¾ øezbáø zaèal modelovat tváø. Ta mezitím dostala jinou podobu. ®ebrák byl rád, ¾e má dennì teplé jídlo a byl se svým osudem spokojený a jeho výraz ve tváøi se tou spokojeností také zmìnil. Øezbáøovi se práce nechtìla daøit, nepomohlo okøikování, prošení a pøemlouvání, nepomohlo ani to, ¾e pøivázal ¾ebráka tak silnì, ¾e se nemohl pohnout bolestí.

 

Jednoho dne øezbáø øekl ¾ebrákovi, ¾e ho neodvá¾e tak dlouho, dokud nezachytí jeho tváø tak, jak by ji chtìl mít. ®ebrák se sna¾il, ale øezbáø nebyl poøád spokojen. ®ebrák nakonec zaèal volat o pomoc, cloumal sebou a chtìl se vyprostit. Øezbáø u¾ vidìl, ¾e nebude moct zakázku dokonèit a ¾e zùstane v bídì, tak v návalu zuøivosti popadl nù¾ a hodil ho po ¾ebrákovi. Udìlal to dost velkou silou a nù¾ se ¾ebrákovi zabodl pøímo do srdce. Ten jenom slabì vykøikl, sklonil hlavu a u¾ se nepohnul. Øezbáø se vylekal, ale kdy¾ zpozoroval, ¾e tváø ¾ebráka má ten výraz, který potøeboval, zaèal honem modelovat a neustal, dokud nebyl hotov.

 

Potom ¾ebráka odvázal a zakopal ho do sklepa, bez výèitek svìdomí. Krista zaèal vyøezávat podle pøedlohy a práce mu šla od ruky. Brzy mohl køí¾ donést do kláštera. Pøevor a køí¾ovníci se dlouho dívali na tváø Krista v údivu. Byla tak vìrná a pravdivá, jak ji nikdy nikdo ještì nevidìl. Øezbáøe pochválili za vynikající práci, dobøe mu zaplatili a hned zadali i práci novou. Mìl dìlat vyøezávané rámy k obrazùm. V tu dobu u¾ se po zavra¾dìném ¾ebrákovi zaèali shánìt jeho pøátelé ¾ebráci, s kterými sedával u mostu. Øezbáø je ale v¾dycky odbyl, ¾e nic o nìm neví. Sám se zaèal chovat dost podivnì. Tak dlouho se tìšil, ¾e bude mít dost práce a teï døevo le¾elo a on se ho ani nedotknul. Marnì se chodili z kláštera ptát, kloudnì jim neodpovìdìl. Øezbáøova chování si všimli i sousedé a brzy se rozneslo, ¾e se pominul rozumem. Chvíli sedìl a nic neøíkal, z toho zaèal bìhat jako smyslù zbavený. Podezøení, ¾e ¾ebráka zabil sílilo a kdy¾ za ním nakonec pøišli z radnice a prohledali dílnu, našli nù¾ se stopami staré krve. Øezbáøi u¾ zapírání nepomohlo, pøiznal se a øekl, co a jak se stalo. Ukázal i kde zakopal mrtvolu. Soud ho odsoudil ke ztrátì hrdla a øezbáø skonèil na popravišti. Jak se mladý øezbáø jmenoval, dnes u¾ nikdo neví, zùstal po nìm jenom tenhle starý køí¾ u køi¾ovníkù v klášteøe. Døevo u¾ zestárlo, ztmavlo a popraskalo, ale pohled na tváø Krista dodnes vzbuzuje pocit hrùzy.

Olga Kotaèka

Další èlánky autorky